Kuchařský speciál tentokrát přináší českou variaci na japonskou snídani: rýže s nattem (fermentovanou sójou co se tahá jako pavučina) a vejcem. V této verzi chybí řasa nori, vejce je usmažené na pánvi, a misku doplňuje hořčice, křen, listy lichořeřišnice a nasekaná petrželka. Natto doporučuji vyzkoušet zejména milovníkům švédského surströmmingu (shnilého herinka) nebo i českých tvarůžků. Opět jej najdete v některých velkých zdravých výživách, neboť dobrušský Sunfood jej opět vyrábí.
Rubrika: Recepty
Jak na sušenky v remosce
Sušenky v remosce lze s úspěchem péct, ale vyžaduje to vědět jak a stejně si to asi jednou dvakrát vyzkoušet a pokazit to. Zkusím tady v krátkosti uvést, co mi přináší při pečení úspěch a co je naopak cestou do pekel :-) V první řadě, připomeňme si, z čeho se běžně takové čajové pečivo skládá. Z mouky, tuku a cukru, případně vejce. Poměr může být různý a můžeme přidávat různé další nesmysly.
Domácí jogurt, home-made yoghurt
[English translation at the end] Pustil jsem se do výroby domácího jogurtu. Místní zemědělec v sousední vesnici prodává nezpracované mléko z automatu za neuvěřitelných 11 korun za litr, takže za tuto cenu + cca 40 haléřů za energii na ohřívání mám litr živého jogurtu, nebo spíš jogurtového mléka (neboť ničím nezahušťuji).
Postup je jednoduchý. Mléko z automatu se pasteruje (stačí cca 80 stupňů, nemusí vařit), nechá se zchladnout na 40 stupňů, naočkuje se jogurtovou kulturou z živého jogurtu a při této teplotě (30 – 40 stupňů Celsia) se drží cca 10 hodin. Na to existují speciální jogurtovače, já používám krabici od pracího prášku, 9W sušič na boty a okurkové slenice nebo PET lahev, s trochou štěstí to jde i s ohřátějším mlékem a pořádným zaizolováním do utěrek/deky bez ohřívání.