Bylinkové vyvýšené záhony na zahradě aneb zachraňme včely a motýle

Místo Andrejovy řepky pro „bio“diesel na poli, nebo sterilních pravidelně stříhaných trávníků na dnešních zahradách by biodiverzitě minimálně hmyzu prospělo dát opylovačům bohatou pastvu. Včely, čmeláky, ale ty „motýle“ není těžké celý den až do večera na takovémto zarostlém kusu zahrady najít ve velkém. Květy levandule, yzopu, saturejky, dobromysli, ale i cibule, česneku či pórku, zdá se že včelám chutnají.

Fotogalerie dnešní kvetoucí zahrady zde

Proč Adobe Camera Raw nemá ve zpracování RAW fotek konkurenci

photoshopelementsPodrobně jsem měsíce zkoušel zpracování RAWů z foťáku Nikon 1 J3 v open source nástrojích Darktable, RawTherapee, UFraw, freeware Nikon ViewNX2 a komerčním Zoner Photo Studio 16 Pro. Všechny mě zklamaly, ve srovnání s dokonalými výsledky out-of-the-box, poskytovanými Adobe Camera Raw pluginem (v9.3) do Photoshopu a Photoshopu Elements 14.

Pokračování textu Proč Adobe Camera Raw nemá ve zpracování RAW fotek konkurenci

LSD trip ve snu a překonání Agentů Matrixu manipulací s pětidimenzionální realitou ;-)

Takové sny se mi nezdají každou noc :-) Prožil jsem si, jaké to je být ve snu na psychedelickém LSD tripu v Matrixu, kde lze jeho zákony ohýbat prostředninctvím zření čtvrté a páté hyperprostorové dimenze. 

Měl jsem zážitek nejen čtyřdimenzionální hyperkrychle (tesseraktu), ale i její pětidimeznionální hyper^2-verze, což už je fakt úlet, který jsem nezažil ani na žádném skutečném tripu (aneb není nad virtuální LSD podané ve snu s účinky pociťovanými ve snovém těle, kde mysl není omezovaná omezeními fyzických smyslů). 

A právě při naladění se na vnímání těchto pěti prostorových dimenzí (plus tu časovou) se dalo snový Matrix rozplést a ohýbat jeho zákony. Některé věci šly už při naladění se na obyčejný čtyřdimenzionální hyperprostor (+ čas), ale mnohem větší svoboda přišla až s těmi 5+1 dimenzemi ;-)

Nechci tím nic zvláštního implikovat, jenom si pro sebe zaznamenat, že to byla hodně zajímavá zkušenost. Probudil jsem se svěží těsně před východem slunce ve čtvrt na šest a s východem slunce jsem už stál na kopci, kam vstoupily první sluneční paprsky. Což vzhledem k mému způsobu fungování v poslední době (noční sova) byl taky hodně nadstandardní zážitek. Navíc v těch půl šesté ráno byla ještě relativně slušná teplota oproti tomu co teď přichází za rekordní tropy.

Hezký den ;-)