How to get proper DCP (DNG camera profile) for Xiaomi Redmi Note 8T into Lightroom

Xiaomi Redmi Note 8T is a cheap mobile phone (I purchased the lowest-spec version with 3 GB RAM and 32 GB internal storage for 135 EUR incl. VAT in September 2020 in Czechia) but its main camera is actually very good and it gets even better if you push a port of Google Camera into it, start capturing RAW (DNG) and then process these RAW files in Adobe Lightroom using the Adobe Camera Raw engine. Google Camera allows to also use its excellent Night Sight mode which allows you to capture amazing photos in the dark from the hand with very little noise and stunning details. If you are going to get the maximum detail from the DNG RAW files you will however notice that Adobe Camera Raw does not have a proper camera-specific profile for processing the raw files and the colours are very unsaturated and unsatisfactory by default.

However, a user names hyyz17200 posted a DCP for a different Xiaomi phone (Mi8) at xda-developers forum, and fortunately the profile is very suitable also for DNGs taken on Redmi Note 8.

Steps to do:

  1. Unpack DCP file prepared by hyyz17200, change camera name to „Google Redmi Note 8T“ in the XML file, repack it back to DCP, or just download the DCP modified by me for Redmi Note 8T.
  2. Copy the DCP file to C:\Users\[your username]\AppData\Roaming\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\
  3. Open Lightroom Classic and import some DNG from the mobile phone. Open Develop settings and in the right panel open Profiles and switch from Embedded to the newly visible profile „Google Redmi Note 8T“. Suddenly the image should look more or less normal, with properly saturated colours. (See screenshot 1 below)
  4. On the left panel open Presets and create a camera-specific Preset where you uncheck all the other parameters except „Treatment & Profile“. (See screenshot 2 below)
  5. Open Lightroom Preferences -> Presets, check „Override master settings for specific cameras“, in Camera select Google Redmi Note 8T and then in the Default drop-down menu select the newly created Preset that is linked to the new DCP Profile. Confirm. (See screenshot 3 below)
  6. Profit! All future imported DNGs matching this camera name will use the right DCP instead of the default one.

To have the photos properly sharp it may be necessary to use much higher sharpening value than usually for photos from regular camers. I use something between 50-70. Also I usually push Shadows value to 50-75.

Jak funguje eRouška 2.0, Corona-Warn-App aj., a Exposure Notification API

TL;DR: ČR má je aktuálně v době psaní tohoto textu (18.9.2020) nejhorší čísla nakažených na COVID-19 z celé Evropy. Nainstalujte si eRoušku2 (https://erouska.cz/), noste roušky, nedělejte blbosti, dávejte na sebe i druhé pozor.
Pokračování textu Jak funguje eRouška 2.0, Corona-Warn-App aj., a Exposure Notification API

Proč jsem se přidal k Extinction Rebellion

Do práce jezdím na kole. Maso jím jednou týdně. Naposledy jsem někam letěl před 3 lety. Oblečení kupuji převážně v second handu. Kupuji nejen sobě, ale do celé firmy téměř výhradně repasovanou výpočetní techniku. Důsledně třídím odpad. Starám se o zahradu v duchu permakultury… Pomohlo moje individuální, environmentálně šetrnější chování nějak vyřešit klimatickou krizi, zabránit masovému vymírání druhů, ztrátě biodiversity a dalším kritickým problémům dneška? Téměř vůbec ne. Přitom právě tato a další individuální „spotřebitelská“ rozhodnutí“ jsou to, co do nás desetiletí hustí dominantní ekonomická teorie, a co si naturalizovala i většina ekologicky smýšlejících jedinců. Mantra „je třeba začít od sebe“ často i končí u sebe, a „peníze jako náš volební lístek“ zní taky smysluplně a v zásadě to je pravda, ale zhruba stejně, jako je běžný volební lístek tím volebním lístkem. Procento lidí, kteří se chovají dobrovolně skromně, ekologicky uvědoměle atd., za desítky let, co o antropogenní příčině klimatické změny a dalších ekologických problémů víme, bylo a stále je zoufale nízké na to, aby se to agregátně nějak projevilo a celou situaci a tendenci to nějak zvrátilo. Individuální zodpovědnost je sice fajn, ale nestačí – je to empiricky ověřeno. Je potřeba implementovat funkční řešení a to opravdu hodně rychle. („Klimatická krize není žádná vzdálená budoucnost. Je teď.“)

Julia Hawkins, Flickr , CC BY 2.0

Moje volnočasová práce pro Českou psychedelickou společnost, kterou jsem pomohl v roce 2015 spoluzaložit a dodnes jsem jejím statutárem a členem výkonného orgánu, IMHO měla a stále má smysl, nicméně příliš partikulární. Organizace průlomového dvousemestrálního univerzitního kurzu na 3. lékařské fakultě UK v podzimním semestru 2018 a jarním semestru letošního roku, kterou se už sama fakulta chlubí na svém webu pro zájemce o studium (aby asi ukázala, jak je progresivní atd.), rozjetí psychedelické první pomoci na letních hudebních festivalech (psycare), desítky odborných i populárně naučných přednášek, účast ve vládní skupině pro léčebné využití psychoaktivních látek a destigmatizace psychedelik u široké veřejnosti – to všechno je nesmírně cool a měl bych z toho radost z toho, kolik skvělých věcí se podařilo za poslední 4 roky udělat a jak vše jde správným směrem. Nicméně i kdybychom se přes noc stali novými Merry Pranksters, koupili starou Karosu a tu nabarvili na duhové barvy, zhoubovali půl národa novými Kool-Aid testy psilocybinu, LSD či snad nějakých nových research chemicals, jak moc bychom tím přispěli k záchraně světa? A little, maybe. To, že je vědecky zjištěno, že psychedelická zkušenost je prediktorem pro-environmentálních postojů, ty jsou určitým prediktorem pro-environmentálních chování, a ty snad někdy i mají nějaký reálný impakt je sice fajn, ale ani kdyby neexistovaly ty zatracené attitude-behaviour a behaviour-impact gaps, které zdánlivou zázračnost různých konverzí více či méně umenšují, tak pořád to celé změní svět a dominantní ekonomický model jak?

Málo.

A dle modelu „tonoucí se stébla chytá“ jsem se rozhodl část své energie věnovat hnutí Extinction Rebellion (XR). Líbí se mi, že Roger Hallam et al. dali do vínku do „backendu“ hnutí tu science, a to ještě tu social science, a jelikož I fucking love science! (mimochodem, přečtěte si ve volném čase tohle, vřele doporučuji), tak mně ty metody, které XR používá, dávají smysl a jakousi naději, že by to fakt mohlo zafungovat a nějak účinně přispět k mitigaci průseru, do kterého se plnou rychlostí zatím řítíme. Klíčovou metodou XR je na základě studia minulých sociálních hnutí nenásilná občanská neposlušnost. Proč nenásilná, a proč občanská neposlušnost a ne nahlášená demonstrace nebo petice, vám vysvětlí podrobně Roger Hallam na Youtubu nebo osobně, takže to tu přeskočím.

Takže česká odbočka XR plánuje na letošní podzim nějakou prima přímou akci v Praze. Sice nás nebude asi tolik, jako na demošce proti Andrejovi na Letné, ale třeba pár stovek lidí způsobí větší změnu, než čtvrt mega lidí na koncertě, protože bylo pěkně a lítali tam ty motýle. Na programu budou nějaké kulturní akce a pouliční happeningy, ale asi i nějaké blokády na způsob toho, co Limity jsme my dělají v rámci Klimakempu, akorát že na rozdíl od nějaké elektrárny na konci světa tohle má být v centru hlavního města, aby si toho jaksi všimlo víc lidí. Když se tím podaří dokopat vládu, pražský magistrát nebo městské části Prahy či jiných obcí vyhlásit takové ty trendy věci jako klimatickou nouzi, a začne se s celou situací dělat víc než teď, bude to úspěch. Jde ale i o to posunout diskurs normality o kousek dál, aby to, co zatím v Čechách, baště Klausovského klimapopíračství, je vnímané jako ryzí ekoterorismus a pošahaný klimaaktivismus, se trochu normalizovalo, a běžný český občan se už nemusel stydět v hospodě u piva v nějaké moravské periferii říct kámošům svůj klimatický coming out, že teda i jemu už ten stav klimatu, biodiverzity atd. není úplně jedno a že příště na takovou akci požadující masivnější změnu systému pojede taky. (A ve volbách bude pečlivěji vybírat, koho zvolí, i podle toho, jakou vizi bude daná strana mít co se týče řešení klimatické krize. Až ani ODSka nebude moct nemít ve svém předvolební programu jasnou deklaraci svých klimatických cílů a dalších konkrétních opatření na řešení ostatních problémů jako sucha, ztráty biodiversity atd., protože by je jinak většina lidí nevolila, bude napůl vyhráno.)motýle

Tolik pro dnešek. Slibuju že už ten divnej vzorek nebudu hulit.