Lenovo Thinkpad 13 2nd gen notebook a USB-C PD

USB-C je skvělá věc. USB-C Power Delivery standard je taky skvělá věc. Nechápu sice, proč pořád nemůžu pomocí USB-C PD nabíjet automaticky všechno, čemu reálně stačí do 100 W, od DAB rádia přes holící strojek, baterii do elektrokola, router, switch, ale aspoň že tím jdou nabíjet mobily a už kdejaké notebooky. Nevím úplně přesně, jak se chovají nejnovější modely, protože mi přijde vyhazování peněz si kupovat za 60 tisíc nový notebook, když za 6 tisíc mám dostatečně dobrý repas z Gigacomputeru, ale proti gustu žádný dišputát. Obecně u notebooků jedu x generací staré modely. Do práce kvůli budoucí kompatibilitě s Windows 11 už nakupuju především HP Elitebook 830 G6, 840 G6 či 850 G6, ale sám mám ještě model se sedmou generací intel CPU (poslední, která není oficiálně Win11 podporovaná), a ještě jen slabé i3, a to v notebooku Lenovo Thinkpad 13 2nd gen. Používám primárně Linux a ony i na tomhle stroji sice neoficiálně, ale jinak relativně spolehlivě, ty Win11 běží (jen se jednou ročně musí udělat manuálně „velký“ upgrade na nový release 22h2->23h2 apod.) viz screenshot z druhého stejného modelu:

Repas tohoto stroje jsem v „A“ kvalitě sehnal za 5000 korun s DPH, v „B“ kvalitě 3500 s DPH. Níže popíšu, v čem minimálně tenhle model Lenova někdy z roku 2017-2018 považuji za velmi dobrý a pokud vám nevadí dnes už slabší CPU, může být v některých ohledech pořád lepší než kdejaké novější kousky, zejména když se doplní RAM a vymění SSD.

Na recenzi z doby uvedení notebooku na trh v roce 2017 se můžete podívat na NotebookCheck. Na Gigacomputeru, kde kupuju skoro všechny počítače pro sebe i do firmy a doporučuji to všem, jsem těchto konkrétních modelů nakoupil už asi 10. Všechny byly ve verzi s full HD displejem a až na jedinou výjimku ve stříbrné, ne černé barvě. Nějaké základní parametry:

  • CPU: Intel i3 7100U 2,4 GHz
  • SSD: NVMe nebo SATA v M.2 slotu 2280, některé kusy z Gigacomputeru byly s 256GB NVMe a pár jen s SATA SSD. Není problém do toho vrazit 2TB NVMe, sám provozuji s Samsung 980Pro 2TB.
  • RAM: od GC standardně 8 nebo 16 GB RAM, nicméně má to 2 DDR4 SODIMM sloty a tahle hračka umí i největší možné DDR4 32GB moduly a opravdu v tom jde provozovat za pár korun 64 GB RAM v konfiguraci 2×32 GB (!). Sám v tom mám 32 GB (2x16GB), ale uvažuji ty moduly ještě upgradovat na maximum.
  • Porty: 3x USB-A 3.0, 1x USB-C vč. USB-PD nabíjení, HDMI, slot na SD, audiojack, OneLink+ dock slot, square Lenovo nabíjecí konektor
  • 13,3palcový fullHD displej, 1,4 kg, klávesnice nejen s touchpadem, ale i Lenovo trackpointem, klasické věci jako stereomikrofon a webkamera

Highlighty tohoto modelu:

Flexibilita dokování:

(A) Dnes jde za 250 korun sehnat OneLink+ dokovací stanice napájená standardním hranatým Lenovo adaptérem, která má 2 velké DisplayPorty klidně na 2K nebo 4K displeje, retro analogový VGA port, další USB porty, Ethernet apod., zkrátka všechno pro kancelář co může být potřeba.

(B) Nebo jde použít jakákoli USB-C dokovací stanice a to i s napájením notebooku přes PD (ne doky postavené na Thunderbolt, ale cokoli standardního USB-C vč. vyvedení DisplayPortu nebo HDMI přes to bude fungovat víceméně bez ohledu na značku)

Velká flexibilita nabíjení:

(1) Jde to z levé strany nabíjet tradičním Lenovo hranatým adaptérem 45W a víc, případně i prehistorickým kulatým adaptérem s redukcí na ten hranatý.

(2) Jde to nabíjet přes OneLink+ dokovací stanici zapojovanou kabelem taky zleva, kde dokina samotná je nabíjená tím 65 nebo 90W Lenovo adaptérem.

(3) A konečně, jde to nabíjet z pravé strany USB-C portem. A i v tom je tolerance Lenova na „přípustný napájecí adaptér“ nadstandardně dobrá. Nejen že to funguje s 65W USB-C PD nabíječkama, ale klidně i 65 nebo 45W USB-C PD kompatibilníma powerbankama (používám a mám vyzkoušené Winner Mobile 24000 mAh 45 W a stejnou značku 20 000 mAh 65 W), ale pak i 35W PD nabíječkou, a to dokonce i když je dvouportová a něco se zapojí do druhého portu, kdy sníží výkon na port jen na 18 W (ověřeno s velmi levnou Goobay USB-C PD 36W).

Funguje pomalu, ale přece jen, i pouhá 20W USB-C PD nabíječka určená už spíš pro mobily (Solight USB-C PD 20W). V zátěži notebooku se sice nebude dobíjet a možná se bude i chvílemi víc vybíjet, ale naprázdno ten notebook žere asi 5 W, takže to v zásadě stačí.

Ale jsme v takovém teleshoppingu, takže: „Ale to pořád není všechno!“ :-)

Ten notebook sice se skřípěním zubů, ale i tak aspoň nějak, je ochoten se nabíjet i když se do toho strčí USB-A -> USB-C kabel, kde už selže vyjednání PD vyššího napětí, a zvládá nabíjení i z některých 5V/2A prehistorických nabíječek mobilů a nebo sprostých powerbank co neumí nic lepšího než 5V. Windows už v takovém případě upozorní na problém a indikátor baterie ukazuje, že se notebook nedobíjí, ale dioda vlevo svítí oranžově a notebook se reálně i tak velmi pomalu dobíjí a v diagnostice Lenovo Vantage to lze ověřit, že to do baterie i tak zvládá dostávat podle aktuální spotřeby chvíli 1 nebo 2W, chvílemi i 5 W. V suspendu nebo vypnutém stavu jde zkrátka notebook přes noc dobít i z úplně staré nabíječky na mobil nebo prehistorické powerbanky. A kdo se toho opravdu nebojí, může se odvážit napřímo zapojit notebook i do přenosného skládacího solárního panelu s USB výstupem, ale to bych už ani já nedoporučoval :)

Vantage nebo Windows křičí, že je adaptér nevhodný, ikona baterie ve Win11 ukazuje, jako by se notebook nenabíjel, ale opak je pravdou: dioda vlevo svítí oranžově a velmi pomalu se notebook nabíjí i když si neumí vyjednat vyšší než 5V napětí přes PD protokol.

Právě flexibilita dobíjení vším, co je zrovna po ruce, zejména i velmi slabými USB-C zdroji napájení, je za mě obrovské plus a na takové cestování to je skvělý benefit. Ze zkušenosti s novějšími HP a Dell notebooky, které když ve specifikaci řeknou, že vyžadují minimánlně 65 W, tak cokoli pod to striktně odmítají a dělají mrtvého brouka (přitom naprázdno taky žerou kolem 5 W…), je minimálně tohle Lenovo, a podle testů i jiných Lenovo Thinkpadů i různé další modely Lenova, mnohem tolerantnější a ochotnější se nabíjet vším, co dává aspoň nějakou šťávu.

Když se k tomu přidá to, že do toho jde za 3000 korun koupit 2×32 GB RAM a mít v notebooku za 5 tisíc neuvěřitelných 64 GB RAM, a pak za další 3000 korun ultra rychlé 2TB NVMe SSD, a za 250 korun na doma nebo do kanceláře velmi schopnou dokovací stanici, je z takového notebooku pořád prudce použitelný stroj na spoustu věcí, a to za hubičku. Veškerý hardware je plně podporovaný v Linuxu, jako každé Lenovo to přes Vantage nebo i linuxové nástroje jde omezit maximální nabití baterie pro prodloužení životnosti, kdekoli v zasedačce to jde jediným USB-C zapojit na libovolný USB-C dok co na sebe má napojené promítání na dataprojektor, webkameru, mikrofon a ještě se přes PD libovolného výkonu notebook u prezentace nabíjí …

Ano, je to i v době, kdy model byl uveden na trh, takový „levnější“ Thinkpad, není to řada T ani L, je to trochu divně jen „Lenovo 13“ bez písmenka. Poznat to je na takovém plastovém a trochu lacinějším těle, méně pevných kloubech a při tahání laptop v batohu se spíš dřív než později obtisknou některé klávesy nebo trackpoint o displej, ale to v dnešní době lehkých tenkých notebooků bohužel dělají skoro všechny modely bez ohledu na cenu.

Krom hlavního notebooku v skoro novém stavu za 5000 korun jsem si jako alternativu k „next business day“ záruce co si někteří kupují od Dellu nebo jiných značek k novým notebookům jsem si pro případ, že něco v notebooku umře, pořídil za 3500 korun druhý stejný model jako záložní a pro testování Windows 11, s tím že, když se něco stane tomu hlavnímu, tak ten druhý jde použít okamžitě tak, že se jen vymění moduly RAM a SSD a pokračuje se v práci.

Poznámka na závěr: Menší flexibilitu na tolerované nabíječky, ale zato s mnohem kvalitnějšími materiály těla (hliník), USB-C včetně Thunderbolt3, čtečkou smartcard, FaceID či čtečkou otisků prstů, a rovněž s dostupností legacy dokovací stanice za pár korun, a ještě procesory už s oficiální podporou Win11, dnes nabízejí HP Elitebooky 6.generace, nejlevnější 13,3palcový 830 G6, a větší 14palcový 840 G6 nebo 15palcový 850 G6. Portová výbava je rovněž skvělá, mají navíc přímo v těle i ethernet, jdou v nich taky dobře servisovat a vyměnit tj upgradovat jak RAM (opět 2 moduly SO-DIMM DDR4, netestováno zda zvládnou i 2×32=64 GB, ale určitě zvládnou aspoň 2x16GB=32 GB), tak i NVMe M.2 SSD – ani jedno u dnes nových modelů notebooků už nebývá samozřejmostí a čím dál víc notebooků už připomíná mobily, kde všechno je SoC na desce a natvrdo připájené a konfigurace z výroby už dodatečně nikdy nejde upgradovat. Takže se nám tu už teď začíná objevovat a množit elektroodpad pár let starých notebooků, co ale dostaly do vínku pouhých 8 GB RAM a když to už nestačí, nejde s tím nic dělat. Ostatně i nejnovější Macbooky pořád Apple je ochoten dělat s pouhými 8 GB RAM a ještě si za to účtovat přes 30 tisíc. Údaje jsou platné k dubnu 2024, kdo tohle bude číst za 5 či 10 let, bude si připadat jako v muzeu :)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *