Domácí jogurt, home-made yoghurt

[English translation at the end] Pustil jsem se do výroby domácího jogurtu. Místní zemědělec v sousední vesnici prodává nezpracované mléko z automatu za neuvěřitelných 11 korun za litr, takže za tuto cenu + cca 40 haléřů za energii na ohřívání mám litr živého jogurtu, nebo spíš jogurtového mléka (neboť ničím nezahušťuji).

Postup je jednoduchý. Mléko z automatu se pasteruje (stačí cca 80 stupňů, nemusí vařit), nechá se zchladnout na 40 stupňů, naočkuje se jogurtovou kulturou z živého jogurtu a při této teplotě (30 – 40 stupňů Celsia) se drží cca 10 hodin. Na to existují speciální jogurtovače, já používám krabici od pracího prášku, 9W sušič na boty a okurkové slenice nebo PET lahev, s trochou štěstí to jde i s ohřátějším mlékem a pořádným zaizolováním do utěrek/deky bez ohřívání.

Pokračování textu Domácí jogurt, home-made yoghurt

Kysané zelí

Ó zelí kyselé, jaký to božský dar.

Před časem jsem se rozhodl se historicky poprvé pustit se do výroby kvašené zeleniny. Už jsem měl dost těch šmejdů ze supermarketu a vybírání, jestli jde opravdu o živé kysané zelí nebo nějaký paskvil umrtvený teplem a konzervovaný chemií, a krom toho ani to nejlepší zelí nebylo ono.

Obstaral jsem si tak asi 10litrovou kameninovou nádobu, dřevěná prkénka a dlažební kostku na zatížení a pustil se do toho.

Padla na to půl hlávka bílého, celá hlávka červeného zelí, asi kilo mrkve a tři čtvrtě kila cibule. Nějaká ta sůl a kmín.

Výbavička na pickles

Nakrouhat, sypat do nádoby, postupně kořenit a šťouchat, aby nebyl mezi zeleninou vzduch.

Na závěr jsem to celé přikryl utěrkou, aby do toho nepadal svinčík a zatížil. Umístil jsem do spíže, kde bylo asi 15 stupňů.

Každý den jsem kontroloval, jestli vše probíhá OK, vše je potopené ve šťávě a ještě přitlačil rukou na dlažební kostku, abych vypudil nové bublinky vzduchu uvnitř.

Po pár dnech se dalo začít ochutnávat.

Tak výbornou kvašenou zeleninu jsem z obchodu nikdy neměl.

Doporučuju se do takové aktivity pustit, je to zábava, je to zdravé a je to i chuťově výborné.