Už dávno nechvalně známý totální herbicid RoundUp s účinnou látkou glyfosát (C3H8NO5P) z dílny Monsanta, prodávaný ale i jinými firmami pod jinými názvy, NENÍ zcela biologicky odbouratelný jak se Monsanto snaží intenzivně všechny přesvědčit, a tato rezidua (některá s poločasem rozpadu kolem 70 dnů, nikoli úplným rozpadem do 14 dnů, některá snad zcela stabilní) mají řadu velmi neblahých následků nejen pro rostliny, ale i pro lidi.
Spíš než neškodnou hračku, co zničí plevel a za 14 dnů beze stopy zmizí, je RoundUp a jeho klony novým DDT, s nerozložitelnými rezidui silně toxickými na vše živé, co se dostává do spodních vod, a dokonce do vzduchu a do deště (!). Takže to nevyhnutelně do sebe dostáváme pouhým faktem, že dýcháme a pijeme vodu.
Jako bonus je, že Monsanťácké GMO varianty populárních plodin, označované jako Roundup-ready (tj. rezistentní vůči účinku Roundupu), obsahují protilátku na Roundup, která je … toxická taky. (Tohle je ale problém především v USA a dalších zemích, kde už ani spotřebitel neví, co kupuje — a ze zákona ani nesmí vědět). Samozřejmě ale všechny rostliny ochotně ta rezidua Roundupu přijímají.
Dobrou chuť.
Stručné shrnutí v češtině zde, lepší v angličtině tady, a hlavně — níže jsou plné bibliografické citace a odkazy na fulltexty obou klíčových vědeckých studií (pokud linky přestanou fungovat, napište mi!), ty populární články vyvolávají takovou paniku, protože syntetizují poznatky obou studií dohromady, přičemž ta studie o průniku do spodních vod ještě o té zcela čerstvé, revidující míru cytotoxicity, zřejmě nevěděla:
- Sanchís, J. et al. (2012). Determination of glyphosate in groundwater samples using an ultrasensitive immunoassay and confirmation by on-line solid-phase extraction followed by liquid chromatography coupled to tandem mass spectrometry. Analytical and Bioanalytical Chemistry 402 (7). DOI: 10.1007/s00216-011-5541-y
- Mesnage, R. et al. (2012). Cytotoxicity on human cells of Cry1Ab and Cry1Ac Bt insecticidal toxins alone or with a glyphosate-based herbicide. Journal of Applied Toxicology 2012. DOI: 10.1002/jat.2712
Navrhuji šířit zejména všem, co mají cokoli společného se zemědělstvím. Vytiskněte si třeba obě studie plus tu zkrácenou popularizaci a zajděte s tím do místní prodejny zemědělských potřeb / hobbymarketu / na místo, kde tyhle jedy prodávají, kde si popovídejte s vedoucím prodejny (nejdřív s naivním výrazem co si máte myslet o tom článku, a ve správnou chvíli vytáhněte ty články; za reporty jak to dopadlo budu vděčný)
UPDATE: Problémy kupodivu nezpůsobuje jenom zemědělství, ale především používání ve městech při údržbě silnic a chodníků. Stačí déšť a chemikálie na silnici okamžitě celá končí v řece:
- Botta, F. et al. (2009). Transfer of glyphosate and its degradate AMPA to surface waters through urban sewerage systems. Chemosphere 77(1), pp. 133-139. DOI: 10.1016/j.chemosphere.2009.05.008.
- Hanke, I. et al. (2010). Relevance of urban glyphosate use for surface water quality. Chemosphere 81(3), pp. 422-429. DOI: 10.1016/j.chemosphere.2010.06.067
Message sent to the liègeois GAC (groupe d’achats communs) at Beau-Mûr:
Monsanto RoundUp nouvelles étudies scientifiques, une affaire fâcheuse
Bonjour à tous,
deux très importantes étudies scientifiques trouvent que glyphosate, l’ingrédient actif de RoundUp, se trouve dans l’eau souterrain, parceque il n’est pas biodégradable comme Monsanto essaie de persuader tous. L’autre étudie est encore une nouvelle épouvantable, qui trouve que l’effets cytotoxiques de ces residués sont plus grave comme on avait eu expecté avant:
http://www.rapaluruguay.org/glifosato/AnalBioanalChem2011-GLIFO-en-aguas-subterraneas.pdf
http://www.salmone.org/wp-content/uploads/2012/02/seralini-2012.pdf
Ce que vous faites avec ces étudies est à votre considération. Je propose de les imprimer (et trouver un résumé en Français) et faire une petite activisme — aller dans le magasin d’outils et chimie agricole et parler avec une personne responsable là…
Merçi pour un éventuel propagation.
Matej Kesan na FB doporučil tento článek: http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23503, kde jsem se mimo jiné dozvěděl i o tom, že Dánsko už glyfosát zakázalo. Takže jde to prosadit a lze se na to odvolávat.
http://www.i-sis.org.uk/Ban_Glyphosate_Herbicides_Now.php