Stížnost na brněnský dopravní podnik

Update 12. 12. 2011 — Reakce p. Slavíčka z Tarifního kontaktního centra DPMB, a moje nesouhlasná reakce

Dne 23. listopadu 2011 jsem ráno vhazoval 50Kč minci do automatu na jízdenky u Dělnického domu v Juliánově. Automat se ale zasekl, jízdenku ani minci nevydal. Po telefonátu na DP mi bylo řečeno, že se pro náhradu mám zastavit na Informace na Novobranskou. Tam mi ale nebyli schopni vrátit peníze, pouze mi nabídli jízdenky. Ty ale vůbec nemusím dále potřebovat! (Jízdenku na včerejší cestu do Boskovic jsem si stejně musel koupit v jiném automatu a znovu tam už třeba rok nepojedu). Rovněž nemohu ani dostat zbytek peněz z 50Kč (jízdenka za 43 Kč).

Žádám o nápravu této absurdní situace a umožnění výplaty peněz na Infostánku v případech závad automatů a podobných případů.

(Stížnost jsem 24. listopadu podal po této zkušenosti osobně na reklamačním oddělení DPMB, o reakci a řešení zde budu informovat. Sami zaměstnanci na Informacích mi potvrdili, že stejný problém řeší prakticky denně a z jejich strany jsou stížnosti na vedení zcela bez odezvy už několik let.)

Dne 12. 12. mi pan Slavíček odpověděl takto:

Vážený pane Malec,

V případě, že Vám automat nevydal požadované jízdenky, máte možnost si je vyzvednout v informačním centru na ulici Novobranská 18 v Brně.

Naše společnost poskytuje náhradu formou produktu nikoliv hotovosti. Jízdenku není nutné použít jen do Boskovic, ale všude v rámci příslušných zón. Proto věříme, že náhradní jízdní doklad bude pro Vás dostačující náhrada.

S pozdravem

Miroslav Slavíček

vedoucí TKC DPMB, a.s.

Tarifní kontaktní centrum

tel.: 543 174 522

e-mail: mslavicek@dpmb.cz

Moje reakce:

Vážený pane Slavíčku,

právě na základě zkušenosti z informačního centra na ulici Novobranská 18 v Brně, jsem psal svou připomínku. Ta se vztahovala přesně na to, co mi opětovně konstatujete, a sice: „Naše společnost poskytuje náhradu formou produktu nikoliv hotovosti“. Nejsem spokojen právě s tímto přístupem, neboť DPMB mi nutí opět využít jejich služeb, jen kvůli poruše technického zařízení k obstarání si jízdenky.

Jestliže celoročně používám pro jízdu po Brně předplacenou jízdenku a jedinkrát za rok jedu do zmíněných Boskovic, tak v případě, že v tomto konkrétním případě automat nevydá ani jízdenku, ani peníze, jsem nucen koupit tuto jízdenku jinde, abych se do Boskovic dostal. Když po několika dnech na informačním centru na Novobranské obdržím „náhradní jízdenku“, je mi již zcela neužitečná, neboť nevím, kdy příště pojedu do Boskovic nebo jinam „v rámci příslušných zón“. Takovou náhradní jízdenku ani nemohu uložit na běžný účet do banky, peníze mezitím zhodnocovat, ani jí dnes zaplatit za něco jiného a jízdenku koupit, až ji opravdu budu znovu potřebovat. I srovnání hotovosti v korunách českých a jízdenky je nesmyslné: každý rok nebo dva se zvyšuje cena jízdného a staré jízdenky přestávají platit, tj. taková archivní jízdenka se mi po nejpozději dvou letech znehodnotí nikoli jen o běžnou inflaci, ale znehodnotí se zcela. Nedobrovolně tímto na celou dobu držení jízdenky dopravnímu podniku bezúročně půjčuji finanční prostředky v ceně jízdenky. Žádnou přidanou hodnotu za dlouhodobou úschovu jízdenky přitom nedostanu. Tyto všechny důvody hovoří jednoznačně proti tomu, aby Dopravní podnik města Brna namísto hotovosti vracel „produkt“. Produktem nepovažuji jízdenku, ale až uskutečněnou jízdu, a jízdenka je jen prostředkem, jak zaplatit za produkt.

Shrnuto: lituji, ale náhradní jízdní doklad pro mě a patrně ani pro další spoluobčany *není* dostačující náhradou.

Považujte tuto reakci za otevřený dopis, který zveřejňuji spolu s ostatní komunikací na své webové stránce.

S pozdravem

Martin Malec

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

7 komentářů u „Stížnost na brněnský dopravní podnik“

 1. Milý dopravní podniku,
  vím, že v mnohém si nemusíme ztěžovat na dopravu či na cokoliv jiného, ale proč děláte neustále změny návaznosti 52 a 50 ve směru do Bohunic, kde je nemocnice, kampus – nákupní středisko, Masarykova univerzita a archiv. U hájenky je možné přestoupit z 52 na 50, ale nyní je dokonce v ranních hodinách rozdíl už deset minut, proč návaznost byla dobrá v době prázdnin a nyní vidíme ujíždějící 50ku, když jedeme 52 k hájence….deset minut čekáme, o prázdninách 2-3 minuty. Zajímalo by mne, v čem je problém?
  S pozdravem
  Libuše Trnková – Žebětín

 2. Dobrý den,

  jsem důchodce,přes 70let. Mám senior slevu na dopravu bez dalšího placení jízdného.
  Včera, 22.4.2015 jsem jel tramvají číslo 2 do Modřic.

  Bohužel jsem nebyl seznámen se situací, že se jedná o další pásmo a byl jsem pokutovám revizorem, který tam patrně neustále cíleně čeká.

  Jsem přesvědčen, že je to od vedení DPMB velká hanebnost takto vydělávat na důchodcích.V době, kdy důchodci jezdí v Praze a jiných městech zdarma si DPMB takto vylepšuje rozpočet.

  Myslím si, že když si důchodce zakoupí senior slevu, tak by měl mít nárok na
  cestování v rozsahu celé sítě DPMB.Jízda o jednu stanici dál snad DPMB příliš
  nepoškodí.

  Opačné jednání je nízké,hamižné,zákeřné a podlé.O tom není možno pochybovat.
  Je to skvrna na jinak dokonalé a přesné dopravě, na kterou jsem byl dosud jako
  Brňák pyšný.

  Petr Talanda

  S pozdravem

 3. Vážený dopravní podniku.
  Vůbec se mi nelíbí,když v dopravním prostředku jsou 3 kočárky,a omezují cestující v nastupování a vystupování.Pamatuji si,že kdysi řidič nesměl přepravovat víc,jak 2 kočárky.Proč je tomu dnes jinak? Autobus,nebo trolejbus je narvaný,těžko se dostáváme ke dveřím,abychom vystoupili,a když se k nim konečně dostanem,zjistíme,že se nedá vystoupit,protože tam stojí kočárek.Maminky se cítí strašně dotčené,že nás,cestující musí pustit.Někdy nás nepustí,a my se musíme prodírat,abychom se dostali ven.Nemluvím o tom,že má mnohdy člověk odřené nohy od kočárku.
  Chtěla bych vás požádat,zda by se s tím nedalo něco udělat.Je mi jedno,kolik bude v dopravním prostředku kočárků,ale za ty peníze,co platíme,máme snad nárok bezpečně vystoupit z dopravního prostředku.
  Dříve si maminky musely také počkat třeba víc,jako půl hodiny,než se do autobusu dostaly.Dnes jezdí dopravní prostředky častěji,tak si myslím,že by neměl být problém,aby řidič bral pouze 2 kočárky.Jedná se hlavně o trolejbusy,a autobusy.
  S pozdravem
  Nováčková

 4. na začátku mého emailu by se slušelo napsat „dobrý den“ – bohužel já díky DPMB dobrý den nemívám často.A dnes už jsem přímo nasraná.- za tento výraz se nebudu ani omlouvat-myslím, že z linky č.52 ve směru Bystrc-Zoologická zahrada na Mendlovo náměstí je nás stále víc a víc.Dnes/t.j.16.12.2015 v 5,21h/ jsme se už hlasitě vyjádřili na Mendlově náměstí k času dojezdu-u pana řidiče jsme se s pochopením nesetkali./na Mendl.nám. má spoj přijet 5.17h/ je nás spousta cestujících,kteří přestupují na linku č.44 dále na Zvonařce na další spoje, na Poříčí do Modřic, Linka č.6 která odjíždí z Mendlova nám. směr Bohunice ujíždí pravidelně také.Přidá to DPMB zcela normální?Linka č.52 přijíždí do ŽEBĚTÍNA z BYSTRCE s 3-4min. zpožděním a to jízdní doba z Bystrce do Žebětína trvá 13min. a po cestě není ani jeden semafor nebo složitá křižovatka, který by autobus zdržoval.
  Podotýkám, že občané Žebětína si nevymysleli, aby autobus Žebětínem pouze projížděl!!!! a to se zpožděním a ještě jezdíme namačkaní jak dobytci!!! Pokud se zastavěli Kamecha, tak at mají dopravu zvlášt!! Žebětín se tak rozrůstá, že klidně může mít MHD jen pro sebe.V dobách kdy bývala v ŽEBĚTÍNĚ KONEČNÁ NEBYL S NIČÍM PROBLÉM.Linka č.54 Žebětínu neulehčuje.Jestli si v DPMB myslí, že nás okecají tím, že bude NĚKDY jezdit tramvaj až skoro k Žebětínu, tak to už tu bylo v minulém století.
  Žádám vás o okamžité vyřešení tohoto problému s časem dojezdu na Mendlovo nám. v návaznosti na spoj č44 odj. z Mendl.nám. 5,18h, protože pokud nás cestují budou postihovat v zaměstnání za pozdní příchody kvůli neschopnosti DPMB, bude to mít dalekosáhlejší důsledky!!!A rady typu – jezděte dřívějším spojem si nechte od cesty, protože to není řešení!!!
  A když už vám píšu,tak ten chytrák, co vymyslel a schválil ty zasraný studený sedadla / která jste cestujícím nechali odzkoušet v 35stupnových vedrech v létě/ tak at si na ně jde sednout ted v zimě / ono i na podzim a na jaře / to studí do prdele jako svina.Myslím, že to byl někdo kdo si vozí prdel ve služebním autě s polstrovanýma sedadlama!!!!
  tento email píši až po několika telefonátech na odd.stížností v DPMB o odjezdech a příjezdech spoje č.52
  děkuji za pochopení a přeji všem v DPMB, aby měli lepší den, než co máme my cestují z uvedeného spoje
  Zaplatilová Jana ŽEBĚTÍN

 5. Dobrý den
  Ráno ve 4.57h.odjíždím z Vinohrad z Prušánecké trolejbusem č.25 do zaměstnání.Na zastávce Konečného náměstí jsme v 5.18hodin.Tam vystupuji,a ráda bych i s kolegyňkami,a ostatními cestujícími přestoupila na šalinu č,3.Ale ta,bohužel nám ujede před nosem,a my musíme jít 3.zastávky pěšky.Protože než jede druhá trojka,tak jsme v práci.
  Nešlo by s tím něco udělat,aby šalina č.3 směr Bystrc jela aspoň o 1-2minuty později? Aby byla na zastávce Konečného náměstí v 5.20minut? Jedná se o pouhé 2.minuty,a nám by to moc pomohlo.Je nás dost,co bychom touto šalinou jezdili. Nebo trolejbus č.25,aby jel z Novolíšeňské o 2.minuty dříve? Spousta lidí se rozčiluje,ale neví,jak,a kam může podat žádost.
  Proto jsem hledala,až jsem našla tyto stránky.
  Byli bychom rádi,kdyby se jízdní řády,aspoň trochu ráno upravily.
  Za všechny cestující děkuje
  Nováčková

 6. Děláte si srandu noční linka co má dojet ve 4.42 přijede ve 4.50 a pak se řítí ulicemi na poslední chvili,ale lidi chodí i o víkendu do práce a nepotřebuji jet až na nádraží a není to poprvé.Jeden řidič jede jak Fitipaldi a druhej to má na haku!!!! Co takhle dodržovat jízdní řád

 7. Taňa,
  Před několika dny, jsem potřebovala jet č.69 od Tesca Brno za hl.nádr., a čekala jsem zde půl hodiny, a autobus.zastávky, jsou nepřehledné. Je tu Zast.výstup, není na zast. označen vůbec nástup, přesto se nastupuje. A 69 autobus, kdysi tu zastavoval. Volala jsem na informace DPmB /ve vedru zcela zničeně, bylo mě pracovnicí řečeno, že mám jet nejrychleji od Tesca -prý k  hl. nádraží,,na 4. nástup. tramvaje a tam prý přijíždí autobus 69!!!, Ani neřekla čas nejbližšího odjezdu.. Vůbec tam není jízdní řád, ani autobusáci- řidiči jiných autobusů toto nevěděli, . Je jasné, že je to výmysl, jak můžou pracovnice z informací -takto si vymýšlet z Informací DpmB???? Nyní ve Vašich nepřehl. jízd. řádech – po hodině, jsem našla Jízdní řád, od Bosonoh, , Hrůza, tehdy jsem na úřad do Bosonoh po marném čekání raději šla poslat dopis, neboť na úřad po 2 hod marném čekání u Tesca a u nádr.jsem cestu raději odložila, úřad by byl zavřen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *