Greg Smith, prohnilá Goldman Sachs a závod ke dnu

Dovolím si zde krátkou poznámku k odchodu Grega Smithe z Goldman Sachs a jeho zdůvodnění (česká parafráze na ihned.cz) úpadku morální kultury firmy. Smith popsal celkem dobře to, co je docela široce známým veřejným tajemstvím. A rozhodně to neplatí jen pro největší banky v Americe, jedná se o zcela systémový problém na všech úrovních řízení, nejen ve finančním sektoru, a nejen v Americe.

Pokračování textu Greg Smith, prohnilá Goldman Sachs a závod ke dnu

Vyhazujeme to, abychom to koupili nové a pomohli zvýšit HDP

Stručný postřeh z Liège: lidi vyhazují ohromné množství věcí, které jsou naprosto v pořádku. A hodně z těch věcí se v různé denní doby nachází volně na ulicích nebo vedle kontejnerů. Za poslední dva týdny jsem takhle získal:

  • holínky v perfektním stavu
  • sadu šesti talířů bez jakékoli stopy poškození (věnováno společné kuchyni na kolejích)
  • kuchyňskou odměrku s ryskami (na mouku, cukr, olej atd.), rovněž věnováno do kuchyně
  • půllitrový hrnek Starbucks, rovněž věnováno pro obecné blaho (velmi oblíbený artikl!)
  • různé plastové a plechové dózy
  • a kdybych chtěl, mohl jsem mít jenom z vyhozeného nábytku zařízený celý byt jen za těchto 14 dnů. Všechny výše uvedené věci jsem potkal jen mimochodem cestou v centru na večerní francouzštinu, do tělocvičny na aikido a jednou při procházce. Krom toho všeho tu ještě mám posbírané různé větší nádoby, do kterých v příštím týdnu plánuji umístit zeminu a vysadit do nich pažitku a petrželku a jiné bylinky pro kuchyni, co stihnou být do května použitelné.

Jinak odporné umisťování odpadů volně do pytlů na ulici namísto do kontejnerů má jednu výhodu, řada takovýchto věcí je bez námahy dostupná a člověk nemusí hledat v kontejnerech. Netroufám si odhadovat, jestli v Česku lidi vyhazují podobné věci jako tady, do kontejnerů jsem nikdy nelezl. Jaké jsou vaše zkušenosti s mírou vyhazování funkčních věcí ve vašem okolí?

Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10 / ICD-10) jako tag cloud

Psychiatrický manuál Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10), skupina F25: Schizoafektivní poruchy. Zařazené jsou v části F20-29 Schizofrenie a schizofrenní poruchy, stejně tak by mohly být i ve části F30-39 Afektivní poruchy. Tuhle omezenost hierarchického systému kategorií omlouvá snad jedině to, že desátá revize MKN byla dělaná ještě před příchodem Webu 2.0 a principu štítků (tagů).

Požaduji, aby budoucí MKN-11 tuhle absurdní klasifikaci zrušila a přejmenovala se na mezinárodní tag cloud nemocí…

(Noční úvahy před zkouškou z klinické psychologie)