Vyhazujeme to, abychom to koupili nové a pomohli zvýšit HDP

Stručný postřeh z Liège: lidi vyhazují ohromné množství věcí, které jsou naprosto v pořádku. A hodně z těch věcí se v různé denní doby nachází volně na ulicích nebo vedle kontejnerů. Za poslední dva týdny jsem takhle získal:

  • holínky v perfektním stavu
  • sadu šesti talířů bez jakékoli stopy poškození (věnováno společné kuchyni na kolejích)
  • kuchyňskou odměrku s ryskami (na mouku, cukr, olej atd.), rovněž věnováno do kuchyně
  • půllitrový hrnek Starbucks, rovněž věnováno pro obecné blaho (velmi oblíbený artikl!)
  • různé plastové a plechové dózy
  • a kdybych chtěl, mohl jsem mít jenom z vyhozeného nábytku zařízený celý byt jen za těchto 14 dnů. Všechny výše uvedené věci jsem potkal jen mimochodem cestou v centru na večerní francouzštinu, do tělocvičny na aikido a jednou při procházce. Krom toho všeho tu ještě mám posbírané různé větší nádoby, do kterých v příštím týdnu plánuji umístit zeminu a vysadit do nich pažitku a petrželku a jiné bylinky pro kuchyni, co stihnou být do května použitelné.

Jinak odporné umisťování odpadů volně do pytlů na ulici namísto do kontejnerů má jednu výhodu, řada takovýchto věcí je bez námahy dostupná a člověk nemusí hledat v kontejnerech. Netroufám si odhadovat, jestli v Česku lidi vyhazují podobné věci jako tady, do kontejnerů jsem nikdy nelezl. Jaké jsou vaše zkušenosti s mírou vyhazování funkčních věcí ve vašem okolí?

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

2 komentáře u „Vyhazujeme to, abychom to koupili nové a pomohli zvýšit HDP“

  1. V Praze se vyhazuje poměrně dost, ale zase je tu hodně šmelcáků a ti berou cokoli, co jde prodat. Vyhazuje se obecně dost textilu, z pozůstalostí se vyhazuje často domácnost en bloc (třeba kuchyňské potřeby, hrnce, nádobí, příbory apod.), dají se najít hrající kazeťáky, běžící desktopy neaktuálních konfigurací, monitory, kazety audio i video, v kontejnerech na papír i poměrně cenné knihy.

  2. U nás doma se funkční nepotřebné věci dávají „na popelnici“. Většinou ošoupané oblečení, boty, které jsou už ochozené nebo malé. Funkčních spotřebičů se nezbavujeme, jídla taky ne.
    Jinak co se oblečení týče, funguje u nás koloběh věcí mezi známými. Tašky dětského oblečení i dospělého (mamka nosí nadměrné velikosti, které se hodně prodraží) kolují od známých ke známým, dokud se jich někdo neujme nebo je nedá na popelnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *