Freenet pro věci, které jsou „too illegal“ for internet

Pár let už existuje taková vtipná záležitost, která se dá nazvat asi jako „internet v internetu“. Jmenuje se to Freenet project (http://freenetproject.org/) a je to síť pro největší paranoiky. Celé je to šifrované, data jsou distribuovaná mezi peery a nikdo neví, od koho vlastně co stahuje. Je to tak důmyslné, že za x let provozu tohoto systému to nenašlo většího rozšíření a obsah Freenetu je velice skromný.

Ale – funguje to.

Freenet v zásadě využívají dva typy lidí:
1) vývojáři Freenetu,
2) vrahové, pedofilové, teroristi a super-paranoici.

Neboli, má smysl využít Freenetu a nahrát něco tam tehdy, kdy jde o věc „příliš nelegální na to, aby byla vystavena kdekoli na normálním internetu“. Na Freenet se jednou nahraje, a pokud je správně pojmenována v katalozích, lidi to budou otvírat, tedy cachovat, a tedy se tam takový obsah udrží. A nikdo už nikdy nezjistí, kdo to tam umístil. A dokud budou existovat uživatelé Freenetu, bude to existovat a nic nedokáže takový distribuovaný obsah smést z povrchu zemského. Docela cool technologie.

:)

Vládní reformy jsou nedokonalé

Reformy současné vlády jsou špatné, nedokonalé, necitlivé a vůbec úplně mizerné. Přes to všechno je dobře, že konečně někdo dostal tu odvahu začít dělat věci, které je třeba dlouhodobě dělat a řešit.

Nelíbí se mi populismus ČSSD s jejími antikampaněmi, které nedávají žádné konstruktivní řešení, jen populisticky lákají lidi ve stylu „volte nás, my zase pěkně všechno, co ODS nastartovala, zrušíme! budete se nadále mít jako prasátka v žitě!“ Zejména je trapné využívat hloupého lidu tak, že se mu vypláchne mozek tím, že se vládní témata zneužijí ve volbách, kde nikdy dřív až tak moc o celostátní partajní záležitosti nešlo.

Je proto fajn, že se někdo chopil a odstartoval symbolickou protikampaň „Díky vládě“. Stejně jako je symbolická kampaň, i já se symbolicky přidávám k podpoře této iniciativy.

Svoboda.

Co může přinést vysvobození, vnitřní nezávislost – autonomii, blaženost, štěstí?

Je povaha člověka něco v jeho „naturelu“, něco čím se člověk rodí, co nelze změnit???

Změna je možná.

Jde však o jednosměrku: odkrytí závoje nevědomosti přináší poznatky. Lze se pokusit závojem znovu skutečnost zakrýt. Je však obtížné ignorovat jasné vidění příčinnosti následků. Nepěkné stavy způsobené z hloupého konání v rámci „regrese“ jsou neuvěřitelnou motivací to takhle nenechat a pracovat na neopakování jednání způsobujícího utrpení.