Linux Multiboot USB flash disk

 Linux Multiboot

MultiSystem je velmi praktický Linuxový nástroj pro výrobu několika různých linuxových distribucí spustitelných z jediného USB flash disku. Kamarádovi jsem tak teď na 8GB flashku nahrál nejnovější Linux Mint, dvě verze Ubuntu LTS, Fedoru, řadu dalších distribucí instalovatelných z internetu ap., a při spuštění počítače z flashdisku stačí vybrat, kterou distribuci spustit (pokud se jedná o live verzi, která pak případně jde nainstalovat, např. Fedora, Ubuntu či Mint), nebo rovnou nainstalovat. Na zbývající volné místo lze i z Windows nahrávat co je komu libo. Jedné z distribucí lze i určit persistenci (ukládání nastavení při ukončení sezení).

Analogickým nástrojem z prostředí Windows, který udělá podobnou službu, je Yumi.

Připravenou flashku nabízím všem členům brněnské lokální ekonomiky (LETS) Rozleťse a to buď na flashku, který mi zájemce sám dodá, případně vhodný flashdisk (jako např. ten na fotce) i předtím koupím a výsledek pak dodám i se záručákem (ten pozlacený Kingston třeba má 5 let záruku a netuším, co by se na něm mohlo rozbít ;)). Už jsem takových flashdisků hlavně pro své potřeby vytvořil tolik, že mi to nezabere moc času, a tím druhým ušetřím čas, pokud by měli všechno sami znovu objevovat – místo toho si od nich rád vybarteruju třeba domácí kváskový chléb či přebytky dýní :-)

Pokud vás taková místní směna zajímá a máte sami co komunitě nabídnout, podívejte se na web Rozleťse a ozvěte se mi, můžete se stát členem taky.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *