Příjemná zkušenost s otevřením účtu u AirBank

V lednu jedu na půl roku na Erasmus do Belgie. Řešil jsem, jak co nejlevněji v Belgii cucat peníze z českého účtu, a zároveň i teď s výrazným oslabováním koruny jsem si chtěl rychle nějaké koruny přeměnit na eura pro případ, že by koruna dál padala. Ještě dnes dopoledne jsem srovnával kurzy ve směnárnách a bankách pro výměnu valut, odpoledne jsem ale situaci vyřešil elegantněji prostřednictvím nové AirBank (ze skupiny PPF). Nejen že banka umožňuje elegantně a výhodně provádět měnové spekulace mezi korunou, eurem a dolarem, ale i samotný její přístup při zakládání účtu mi přišel velmi sympatický: konečně jsem zažil, jak koncept “bezpapírové kanceláře” může vypadat v praxi a velmi se mi to líbilo.

Po celou dobu své rok a půl dlouho trvající zkušenosti práce finančního poradce jsem trpěl nad záplavou papírů, složitých smluvních podmínek a obecně veškeré té papírové administrativy, nekonečného přepisování tun dat z papíru do počítače, skenování všeho možného atd. I při využití všech možných elektronických formulářů, kde se vše vyplnilo a samo zkontrolovalo, stejně vždy následovalo vytištění těch desítek stran, minimálně ve třech kopiích, podpisech všech zúčastněných stran, archivace jedné kopie u sebe, zaslání druhé na centrálu a ponechání třetí u klienta. Jen proces posílání dokumentů poštou celé putování důležitých dokumentů jednak brutálně prodloužilo, jednak prodražilo, a ještě stálo všechny strany spoustu času manipulace s těmito papíry.

A teď ta zkušenost s Air Bank (na České v Brně). Totálně minimalistický design interiéru v hráškově zelené. I LCD monitory oblečené do zeleného kabátu. Zelené pohovky. Nic nadbytečného. Vše perfektně sladěné. Respekt.

Žádná paní za přepážkou chráněná před klientem monitorem, spoustou šanonů, volně ležících papírů a post it štítků všude možně, letáčků, bonbónů a pochopitelně i stolem. (Běžná zkušenost z České spořitelny, Unicreditu i Fio banky, což jsou banky, kde mám nějaké zkušenosti jako klient.)

Místo toho všeho: počítač uprostřed stolu. Společná pohovka pro klienta a asistenta (sic!). Vše se řeší výhradně na monitoru počítače, na který oba vidí a oba jej mohou obsluhovat. Založení účtu? Na počítači přes webové stránky Airbank, kde klient vše vidí a dokonce si to může sám odklikat. Asistent pouze v jednom chvíli zadá své heslo, nechá si otevřít část stolu, pod níž se skrývá skener pro naskenování občanky a tablet pro provedení “podpisu” do elektronické smlouvy. Za celou dobu jsme nevytáhli jediný papír, propisku ani nepotřebovali tiskárnu. Za 15 minut jsem měl otevřený běžný účet v korunách i eurech, mezi nimiž můžu libovolně přelévat peníze podle chuti a spekulovat na změnách kurzů :-) Za 25 korun bez dalších procent budu moct v Belgii vybírat z bankomatu. (Bezhotovostní europřevody ale stojí 200 korun, což mnohem levněji zvládne Fio banka, rovněž s účtem vedeným bez poplatku). Do týdne snad dostanu i kartu. Ještě si pak požádám o druhou zdarma, kterou si nechám jen pro internetové transakce a která mi bude fyzicky ležet ve skříni.

Na dlouhodobé zkušenosti s kvalitou služeb je ještě brzo, ale i tak na základě této jediné zkušenosti sekám Airbance uznání za to, co jsem zažil. Dokázala totiž opravdu přejít od teorií o bezpapírové kanceláři do praxe a působilo to na mě velmi příjemně. Stručné a nadprůměrně dobře srozumitelné smluvní podmínky mě rovněž potěšily.

Vzhledem k tomu, že mám u České spořitelny s jejími stovkami a tisíci bankomaty po celé republice student stále nárok mít účet vedený bez poplatku, tak u ní z tohoto důvodu pragmaticky zůstanu. Normálním lidem, co už nemají statut studenta a nepotřebují moc často vybírat z bankomatu, ale doporučuji vyzkoušet právě Airbank, případně v kombinaci s Fio bankou, která má výrazně víc poboček a někomu vyjde lépe. (U Fia, ačkoli je administrativně ještě dost “papírová”, mám zase zkušenosti s velmi dobrou odbornou úrovní jejich zaměstnanců, zejména v případě projevení zájmu o investování.)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Jedna myšlenka na “Příjemná zkušenost s otevřením účtu u AirBank”

  1. Z něčeho banka žít musí, takže první zjištění zcela přirozené věci – kurzovní lístek sloužící i pro převody mezi účty v různých měnách je tady, a rozptyl mezi nákupem a prodejem je podle mě celkem velký, a spíš než devizovým kurzům odpovídá tomu, za co se dostanou peníze ve směnárně. Akorát se o kurzu nedá smlouvat.

    http://www.airbank.cz/cs/kurzovni-listek/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *