Airlive WT2000R WiFi Router a Amazon Kindle

Soused bytu, ve kterém v Brně bydlím a přes jehož wifi router se připojuji k internetu, používá stařičký router Airlive WT2000R. Je to s strašný krám, co víc nefunguje než funguje, a každou chvíli jej chci nahradit za cokoli spolehlivějšího, stále jsem se k tomu ale nedokopal :-) Základním problémem routeru je, že velmi často přeruší spojení s počítačem, nové připojení není možné, protože to nedostane IP adresu z DHCP, ruční nastavení taky nefunguje atd. Není to spojené jen se slabým signálem, domnívám se, že chyba vězí někde v implementaci WPA šifrování, příp. AES. (Otevřená síť nebo WEP šifrování dřív fungovalo relativně spolehlivě). Dnes jsem shodou náhod přišel na bizarní “workaround” jak se připojit bez nutnosti restartovat router (ke kterému stejně nemám fyzicky přístup). Workaround vyžaduje přítomnost Amazonu Kindle, který se k síti pokusí připojit vedle notebooku :-)

Není mi zcela jasné, co za komunikaci mezi routerem a klienty probíhá, ale chování je zhruba následovné: Notebook (Dell Precision M4400 s WLAN adaptérem Dell 1510) ztratí spojení s routerem nebo se ani nepřipojí,  ačkoli jakési spojení s access pointem počítač hlásí, nedá se pingovat ani router. Opakovné odpojení a připojení prakticky nemá žádný účinek.  Vypnutí a zapnutí wifi adaptéru HW přepínačem taky nic. “Opravit”, příp. ipconfig /renew taky nic.

A teď přichází na scénu jiné zařízení s WiFi, v mém případě konkrétně Amazon Kindle 4. V něm už mám uloženou tuto síť s heslem, po zapnutí wifi a puštění internetového prohlížeče se zařízení má tendenci samo k síti připojit. A už v okamžiku připojování se Kindlu do wifi sítě se najednou znovu připojí i notebook, okamžitě začnou fungovat pingy a rovněž internet! Chování se mi s Kindlem podařilo několikrát replikovat, otázkou bude, jak se budou chovat jiná zařízení s wifi. Je možné, že tohle bude fungovat jen s některými wifi adaptéry, neboť jejich implementace autentizace WPA-PSK/AES se mohou nepatrně lišit…

Celé tohle píšu jen jako zajímavou perličku, neboť to stejně problém vůbec systémově neřeší a pořádným řešením je prakticky jen výměna routeru za cokoli kvalitnějšího, nebo použití routeru někde, kde si lze dovolit vypnout šifrování (= open nebo obyčejné WEP, což je taky skoro open). Při ceně domácích wifi routerů pod 500 korun (ve Žďáře nám jeden takový TP-LINK s WPA2-PSK/AES běží velmi spolehlivě) doporučuju řešit problémy se starými routery, kde už ani změna firmware nic neřeší, pořízením jiného. Howgh :-)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *