Povedla se mi vynikající švestková buchta pečená v Remosce z kvásku! Žitný kvásek si teď připravuji “pomalým způsobem” v uzavřené sklenici v lednici a přeničnou mouku přidávám až při přípravě těsta ke kynutí. Výsledek esteticky i chuťově hodnotím jako vynikající :-)
Suroviny na mouku:
- žitná mouka chlebová bio – použita na výrobu pomalého kvásku v lednici
- pšeničná mouka chlebová bio – použita na smíchání s žitným kváskem a kynutí těsta. Celkem cca 0,5 kg mouky obou druhů na dvě remosky se středovým kruhem. Bio mouky jsem nedávno koupil v pětikilových pytlích za dobrou cenu v brněnské Biobance.
- směs drcených semínek (slunečnice, sezam, mandle, vlašské ořechy) a přírodních sladidel (stevie sladká, lipie sladká)
- mletá pomerančová kůra – vyrábím tak, že jednou za čas koupím kilo biopomerančů, kůru nasuším a namelu na starém mixeru Eta 1012
- 1 vejce
- 3 lžíce Active Milk (prášek), lze použít i normální mléko, ovesné mléko, cokoli podobného
- 3 lžíce oleje
- 2 lžíce třtinového cukru, špetka soli
- voda nebo mléko do optimální konzistence (dělal jsem řidší těsto než na klasickou kynutou buchtu)
Všechno jsem dobře smíchal, a nechal několik hodin nakynout.
Remosku z 60. let jsem vymazal sádlem, přidal středový “bábovkový” díl pro lepší distribuci tepla, okolo nasypal trochu jemných ovesných vloček, na to umístil těsto a gumovou stěrkou jej rozprostřel rovnoměrně na dno. Nahoru jsem natřel zakysanou smetanu, půlené padané švestky strouhané jablko a drcené čerstvě nasbírané vlašské ořechy, ještě jednou semínkovou směs a špetku skořice. Ještě jsem to celé pokapal olejem :-)
Pekl jsem to asi 40 minut a nechal v Remosce až do vystydnutí.
Detail řezu druhé várky, kterou jsem nechal déle vykynout (lepší):
Na první várku jsem dal moc těsta a málo jsem jej předtím nechal nakynout, takže to je hutnější, těžší a mazlavější těsto (a při stejné době pečení to celé méně zhnědlo).
Po pár experimentech s kváskovým chlebem je tohle skutečně první velký úspěch mého čerstvého kvásku. Co se týče mé současné technologie udržování kvásku, tak lednice a normální sklenice je bezva věc, protože tam proces růstu kvásku sice probíhá, ale hodně zpomaleně, a bezpečně (den dva na to zapomenout vůbec nevadí, kvásku se nic nestane, nic nechytá plíseň atd.)