Kváskový švestkový táč

Povedla se mi vynikající švestková buchta pečená v Remosce z kvásku! Žitný kvásek si teď připravuji “pomalým způsobem” v uzavřené sklenici v lednici a přeničnou mouku přidávám až při přípravě těsta ke kynutí. Výsledek esteticky i chuťově hodnotím jako vynikající :-)

svestkovy tac

Suroviny na mouku:

  • žitná mouka chlebová bio – použita na výrobu pomalého kvásku v lednici
  • pšeničná mouka chlebová bio – použita na smíchání s žitným kváskem a kynutí těsta. Celkem cca 0,5 kg mouky obou druhů na dvě remosky se středovým kruhem. Bio mouky jsem nedávno koupil v pětikilových pytlích za dobrou cenu v brněnské Biobance.
  • směs drcených semínek (slunečnice, sezam, mandle, vlašské ořechy) a přírodních sladidel (stevie sladká, lipie sladká)
  • mletá pomerančová kůra – vyrábím tak, že jednou za čas koupím kilo biopomerančů, kůru nasuším a namelu na starém mixeru Eta 1012
  • 1 vejce
  • 3 lžíce Active Milk (prášek), lze použít i normální mléko, ovesné mléko, cokoli podobného
  • 3 lžíce oleje
  • 2 lžíce třtinového cukru, špetka soli
  • voda nebo mléko do optimální konzistence (dělal jsem řidší těsto než na klasickou kynutou buchtu)

Všechno jsem dobře smíchal, a nechal několik hodin nakynout.

Remosku z 60. let jsem vymazal sádlem, přidal středový “bábovkový” díl pro lepší distribuci tepla, okolo nasypal trochu jemných ovesných vloček, na to umístil těsto a gumovou stěrkou jej rozprostřel rovnoměrně na dno. Nahoru jsem natřel zakysanou smetanu, půlené padané švestky strouhané jablko a drcené čerstvě nasbírané vlašské ořechy, ještě jednou semínkovou směs a špetku skořice. Ještě jsem to celé pokapal olejem :-)

Pekl jsem to asi 40 minut a nechal v Remosce až do vystydnutí.

Detail řezu druhé várky, kterou jsem nechal déle vykynout (lepší):

svetskovy tac detail rezu 2

Na první várku jsem dal moc těsta a málo jsem jej předtím nechal nakynout, takže to je hutnější, těžší a mazlavější těsto (a při stejné době pečení to celé méně zhnědlo).

svetkovy tac detail rezu

Po pár experimentech s kváskovým chlebem je tohle skutečně první velký úspěch mého čerstvého kvásku. Co se týče mé současné technologie udržování kvásku, tak lednice a normální sklenice je bezva věc, protože tam proces růstu kvásku sice probíhá, ale hodně zpomaleně, a bezpečně (den dva na to zapomenout vůbec nevadí, kvásku se nic nestane, nic nechytá plíseň atd.)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *