E960: Extrakt stévie sladké jako aditivum

Stevie sladká (Stevia rebaudiana bertoni) je už od roku 2009 schválená ve Francii a snad brzy bude v celé EU.  Hurá!

Při své pouti Belgií jsem objevil leták inzerující steviový extrakt tentokrát už oficiálně jako sladidlo:

 

(Zadní strana zde)

Zjišťoval jsem co a jak, a věc se má tak, že ve Francii už je to 2 roky schválené aditivum a teď finišuje proces i pro celou EU.

Již byl udělen kód E960 pro steviové extrakty dvou hlavních glukosidů steviolu, C38H60O18 (steviosid) a C44H70O23 (rebaudiosid A).

Po dlouhých letech se konečně něco pohnulo správným směrem. Teď jen stačí přimět výrobce všeho možného (nejen) “light”, aby tím nahradili aspartam (E951), cyklamát sodný (E952), sacharin (E954) a další umělá sladidla s řadou negativních účinků.

Jediné riziko spojené se stevií může být zvyšování chuti k jídlu: “Je známo, že zvýšené hladiny insulinu způsobují zvýšenou touhu po jídle. To se následně může nepřímo projevit ve zvýšení hmotnosti. V pokusech na zvířatech (krysách) se zjistilo, že sacharin sodný, cyklamát sodný, steviosid a acesulfam K zvyšovaly uvolňování insulinu, ačkoliv nejde o sacharidy. Naproti tomu aspartam uvolňování insulinu neovlivňoval.” (zdroj)

Doporučuji též můj původní článek o stevii z roku 2007 s bohatou diskusí pod ním.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *