Celozrnné hrníčkové muffiny

Vyšel jsem z tohoto receptu na celozrnné muffiny s určitými úpravami. Jelikož nemám žádné muffinové nádobky, košíčky a jiné blbosti, vzal jsem běžné porculánové hrnky rozličných tvarů, vymastil je Herou a do nich pak dal těsto.

Dále jsem nedisponoval vejci, takže jsem to jednoduše udělal bez vajec.

Místo prášku do pečiva, který zanechává chuťovou stopu, která mi je často docela nepříjemná, patrně i proto, že se mi zdaleka ne vždy podaří prášek řádně v těstě rozmíchat, jsem použil cukrářské droždí neboli amonium (hydrogenuhličitan amonný). Čpavek se pečením uvolní a v těstě tak nezůstává žádná pachová stopa, a pečivo specificky "vykyne".

Další změny: dva malé 150 g jogurty, jeden bílý a druhý ovocný. Lžíce třtinové melasy. Tedy už nebylo třeba prakticky sladit těsto dalším cukrem.

Směs mouky krom běžné bílé hladké a jemně mleté "plnohodnotné" celozrnné i trocha konopné a trocha kukuřičného škrobu.

Velké množství kakaa, trocha nadrcené hořké čokolády, pár nadrcených vlašských ořechů, a několik kousků kustovnice čínské (goji).

Celé těsto jsem připravil nikoli vařečkou, ale obyčejnou gumovou stěrkou, která se ukázala jako mimořádně praktický nástroj, neboť se z mísy dá vytřít takřka 100 % těsta a není pak skoro co umývat.

Shrnutí receptu

 • Dva 150g jogurty, jeden bílý a jeden ovocný
 • 3 lžíce oleje
 • 1 lžíce třtinové melasy
 • 2 lžíce třtinového cukru
 • 100 g bílé hladké mouky
 • 100 g jemně mleté celozrnné pšeničné mouky
 • 25 g konopné mouky
 • 50 g kukuřičného škrobu (Maizena)
 • 6 kostiček nadrcené čokolády, rozinky, kustovnice
 • 5 lžic kakaa
 • 7-10 g amonia

Jogurt, olej a melasu rozmíchat v jedné nádobě, zbytek (suché složky) v druhé a pak to všechno smíchat dohromady. Vymastit hrníčky Herou nebo jiným tukem/olejem, do každého dát polovinu až dvě třetiny objemu těsta. Hrníčky vyskládat na plech do rozehřáté trouby. Původní recept, z něhož vycházím, radí 180 stupňů 20 minut, tak se tím asi řiďte – sám používám plynovou troubu kde teplotu netuším a všechno zásadně dělám na nejmenší možný plamen.

Mně se výsledek povedl zčásti – je to spíše méně než více sladké a je to hodně suché – jednak těsto bylo dost tuhé a jednak plynová trouba pořádně vysušuje.

Hrníčkové celozrnné muffiny - výsledek posypaný sušeným ovesným mlékem

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Jedna myšlenka na “Celozrnné hrníčkové muffiny”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *