Rostou houby! UPDATE

Houby rostou, a ne v lese, ale ve městě! Žďár jich teď je úplně plný.

4.10.
A lidi si to asi ani neuvědomují, když takové lahůdky nesbírají.

Dnes jsem se ráno vracel z Brna a šel jsem podél řeky po cyklostezce, a koukám vpravo, koukám vlevo, a co to nevidím: stovky hub nejrůznější provenience, od takových těch hubených fialových a azurových (jedlé), přes nejrůznější lysohlávky a jim podobné druhy (hm… taky jedlé :e)), hříbky a muchomůrky, až po — pravé ryzce. Byly všude, obrovská hejna všude v trávě, pod každým smrčkem. Za 20 minut jsem měl nasbíráno asi 1,5 kg těchto delikatesních houbiček.

Žďárské ryzce

Takže, nač chodit nějam do lesa hledat kdovíco, když pomalu to nejlepší, co se nasbírat dá, roste hned za humny ve městě! :)

Update 6.10.:Tak ryzce jsem si osmažil a snědl, bylo to opravdu takové kouzlus mňamózus :-) Příprava jednoduchá: Na jemno nakrájené kousky se dají na pánev/kastrůlku, trochu oleje, přidat sůl, kmín, muškátový květ, lze i sójové, worchestrové omáčky aj., a opražíme/podusíme (přidáváme vodu).
Poznatek: ryzce jsou super v tom smyslu, že když se posudí/oprahnou/jinak zpracují, zachovávají si svou specifickou strukturu, zůstávají „křehké“ a dají se normálně kousat jako třeba maso. Zato normální hříbky a spol. zgumovatí do takové slizké hmoty.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *