Sdílení připojení k internetu a SSH v linuxu

Moje tzv. dočasné linuxové řešení, které provozuji, dokud se mě nepodaří oživit Windowsy, ještě asi chvilku potrvá. Primárně samozřejmě kvůli tomu, že pořád nevím, co s těmi Okny dělat. Druhotně se už v linuxu začínám zabydlovat…


ssh

…takže se mě konečně podařilo zprovoznit linuxovou alternativu k Internet Connection Sharing z WinXP. Oproti intuitivnímu nastavení – jednomu zaškrtávátku v Oknech – se na to ale v linuksech musí jinak!

/sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE

echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
…případně zapnout net.ipv4.ip_forward v /etc/sysctl.conf

To vše je zamozřejmě potřeba dělat pod rootem, jak jinak. Navíc je potřeba na klientovi (u mě notebook) nastavit DNS servery.

Jak snadné a intuitivní! Příkazová řádka prostě rocks

(Komp (teď s linuxem) je jakoby gateway, má dvě síťovky – eth0 jde k notebooku a eth1 do internetu.)

Druhá věc už je jenom pozitivní… a to je vzdálená správa. Zatím teda „jenom“ přes SSH, ale už pracuju na tom, jak rozchodit druhý Xka, abych i na pomalým notesu využíval „megavýkon“ linuxovýho kompíku…

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *