Migrace Win10 GPT disku na menší SSD přes dd

Jak přes linuxovou live distribuci rychle migrovat nový disk s Windows formátovaný jako GPT na menší SSD? Způsobů je celá řada, ale mě nebaví experimentovat se specializovaným softwarem, takže pokud to jde, provádím přesnou bitovou kopii přes standardní linuxový nástroj dd. U GPT při klonování na disk jiné velikosti je trochu problém v tom, že záloha GPT partition table je na konci disku. Přesto se migrace udělat dá.

Krok 1: Místo prvního spuštění počítače s klasickým diskem a konfigurace Windows hned vymontuji klasický disk, strčím SSD do notebooku a spustím živou distribuci Linuxu přes USB flash disk. Připojím do USB boxu nebo dokovací stanice původní disk.

Krok 2: Přes gparted zmenším systémový oddíl (C:) na původním disku na rozumně malou velikost, u předinstalovaných, nezkonfigurovaných Windows lze zmenšit oddíl na třeba 30 GB.

Krok 3: V superuživatelském shellu (sudo -s) zkopíruju všechny oddíly i s nějakou rezervou na SSD pomocí dd. Pokud je původní disk /dev/sdY a SSD /dev/sdX, tak dd if=/dev/sdY of=/dev/sdX bs=2M count=20000 status=progress zapíše prvních 40000 MB původního disku sdY na ten nový sdX. Při použití USB 3.0 portu to jde celkem rychle. Označení disků v konkrétním případě se může lišit (sda, sdb, sdc…) a je nutné dobře zkontrolovat, který je který, jinak se přepíše původní disk nulami z nového :)

Krok 4: sync a odpojím USB box s původním diskem. Takto klonovaný disk bude např. v gparted vypadat jako poškozený, protože gparted nenajde záložní GPT header. Pro opravu lze zkopírovat správnou hlavní GPT header ze začátku disku na konec pomocí gdisk /dev/sdX, klávesou ‚r‘ otevřít nástroje pro obnovu a klávesou ‚d‘ v recovery menu překopírovat hlavní GPT hlavičku do té chybějící záložní („use main GPT header (rebuilding backup)„).

Krok 5: Kontrolou spuštění např. gparted by se měly oddíly naklonovaného disku znovu objevit v pořádku. Stačí rebootovat, vytáhnout flashku a měla by se spustit OOBE konfigurační obrazovka Windows, jako by se nic nestalo.

Osobně jsem teda pro spuštění toho Linuxu předtím zakázal v BIOSu Secure Boot a povolil legacy boot. Je možné, že UEFI a Secure boot může záviset na konkrétním sériovém čísle původního disku, ale toto jsem zatím nezkoumal.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *