Hromadná výroba grafických návrhů v Adobe Illustrator CS6

Adobe_Illustrator_logoZnáte funkci hromadné korespondence ve Wordu či Libreoffice Writeru? Vzkratce jde o to, jak z tabulky (databáze) údajů vkládat do určitých míst dokumentu proměnlivá data jako je třeba oslovení či adresu v dopise (proto název „hromadná korespondence“). Hodí se to na výrobu konferenčních visaček, dopisů, cenovek a mnoho dalších účelů. Zoufale jsem tuhle funkci potřeboval nasadit v Adobe Illustratoru či InDesignu, protože v těchto programech vytvářím etikety, kde se mění třeba jen název, čárový kód a složení.

Až doteď jsem ale zápasil s tím, jak klasickou excelovskou tabulku či CSV soubor do Illustratoru dostat. Ten totiž očekává vstup ve speciálním XML. Dnes jsem konečně objevil nástroj, který tohle umí – http://shancarter.github.io/mr-data-converter/, případně i jiný s toutéž funkcí http://joaofaraco.com.br/converter/. A ono to fakt funguje :-)

Návod ve zkratce:

  1.  vytvořit návrh šablony v Illustratoru (používám CS6), každé textové pole umístit do samostatného rámce
  2.  Otevřít panel Proměnné (Okna -> Proměnné), označovat jednotlivá textová pole a převést je na dynamická textová pole; pojmenovat proměnné jednoslovným textem bez mezer
  3. Vytvořit tabulku s názvy takto pojmenovaných textových polí v prvním řádku v Excelu či Libreoffice
  4. Zkopírovat tabulku do schránky a převést ji do Illustratorového XML na http://shancarter.github.io/mr-data-converter/ nebo http://joaofaraco.com.br/converter/
  5. Uložit XML a to importovat do Illustratoru přes panel Proměnné, každý řádek tabulky se stane „sadou dat“ které lze přepínat šipkami v tomto panelu.
Illustrator_variables
Vpravo je vidět zdrojová tabulka v LibreOffice, uprostřed je stránka do které se nahoře vloží tabulka (tabelátorem oddělené hodnoty) a vlevo je Illustrator s šablonou, která má jednotlivá textová pole namapovaná na příslušné proměnné.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Jedna myšlenka na “Hromadná výroba grafických návrhů v Adobe Illustrator CS6”

  1. Zdravím,
    výborný nápad, s programy Illustrator / InDesgin pracuji denně, je dobré vědět, že něco takového dokáže urychlit práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *