Slevy platbou elektronickou peněženkou ČD – ukázka mizerného marketingu

Víte, že na InKartu Českých drah se dají dobít peníze jako a předplacenou kartu? Že se s ní pak dá platit v automatech ČD na některých nádražích, na pokladnách i přímo ve vlacích? A že se při tom ještě nějaké dvě procenta ceny lístku načítají na jakýsi bonusový podúčet který se jednou za měsíc vrací na ten hlavní účet? Vsadím se skoro, že většina z vás ne. Potenciálně to přitom je zajímavý nástroj, jak si ČD můžou usnadnit práci, mít od zákazníků krátkodobou „půjčku“ a výhodné to teoreticky je i pro zákazníka. Proč je jenom ta komunikace tohoto nástroje tak mizerná? Navíc proč „akční jízdenku“ Praha-Brno za 150 korun s IN50 můžu koupit jen na pokladně s živým člověkem, a nikoli v automatu, kde to stojí 165 nebo 175 korun? V Holandsku i Belgii jsou za nákupy lístků přes pokladnu docela velké příplatky – stojí to tu lidskou sílu. Ekonomická motivace si kupovat lístek přes internet nebo automat je tam zcela evidentní.

Pro ilustraci dnešní nákup lístku Brno-Královo pole – Žďár n.S. na pokladně vedl k vytištění následujících třech papírků. Lístek je to prostřední, to první je clearing toho subúčtu za poslední měsíc a to poslední je stav hlavního účtu InKarty po zakoupení lístku. Za ten lístek se přitom v dalším měsíci na tom subúčtu objeví 1 nebo 2 koruny. Je to z těch lístků zjevné, co se na pozadí s těmi účty EP vlastně děje? Ocení to v takovéto podobě nějaký zákazník? Podle mě to je celé epic fail v komunikaci nějaké „slevy“ zákazníkovi…

listek na vlak

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmičku vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Asi mě baví kumulovat různé funkce a přidávat si spoustu práce. Lidi o mě říkají, že jsem multifunkční, což je asi trochu pravda :-) Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *