Jak přímo nahrávat zvuk, co hraje v reproduktorech (Windows 8)

Audacity logo

Přehráváte si nějaký stream, typicky z flash přehrávače v prohlížeči (rádio, webcast, webinář, …) a chcete si tento stream uložit? Přiložit mikrofon k reproduktoru a ten nahrávat není ideálním řešením. Ideální je zachytit právě a jen samotný stream ještě v počítači v digitální podobě a ten hned ukládat, to ale někdy bývá náročné na zprovoznění (RTMPdump apod.) Kompromisem je aspoň ukládat přesně to, co hraje do reproduktorů, aniž by to muselo znovu do počítače vstupovat zkreslené přes mikrofon. Na některých ovladačích zvukových karet se nachází virtuální vstup nazývaný např. „Stereo Mix“. Jedná se o místní smyčku, která to, co právě hraje na výstupu, paralelně nasměruje i do vstupu nahrávacího programu, např. Audacity. Pokud se Stereo Mix nachází v seznamu (byť skrytých/deaktivovaných) zvukových zařízení, stačí jej zapnout a např. v Audacity jako vstup nastavit právě toto zařízení. Pokud Stereo Mix či jinak pojmenované zařízení se stejnou funkcí chybí, je tu málo známá funkce ve Windows 8, a patrně i Windows 7 a Windows Vista: WASAPI.

Windows Audio Session API nabízí funkce pro programy, které umožňují různě pracovat se zvukovými toky v operačním systému. A to hlavní, nabízí možnost jako vstupní zařízení zvolit právě výstup jdoucí do zvukové karty. WASAPI podporuje i Audacity. Stačí jej pustit, a před spuštěním nahrávání v prvním drop-down menu (1) v horní části obrazovky, napravo od tlačítek nahrávání a ukazatelů hlasitosti, zvolit možnost „Windows WASAPI“. Druhý dropdown určuje, do jakého zařízení bude Audacity pouštět výstup, pokud chceme něco v programu přehrát, typicky tam je výstup do reproduktorů či sluchátek. Klíčovým dropdown menu je to třetí (2), s obrázkem mikrofonu: tím nastavujeme, z jakého zařízení bude Audacity nahrávku provádět. A právě zde se volbou „Windows WASAPI“ v tom prvním menu změnila nabídka, jež by měla obsahovat místo běžných vstupů (Mikrofon, Line In apod.) právě ty výstupní zařízení, jež chceme paralelně virtuálně nasměrovat (loopback smyčka) zpátky do vstupu. Stačí zvolit zase ten výstup kde nám hraje přehrávaný stream, pustit velkým červeným tlačítkem nahrávání (3) a otestovat, např. poklepáním na mikrofon, že se nenahrává mikrofonní vstup, ale opravdu ta smyčka z reproduktoru. Můžete tak klidně u poslechu takového streamu svačit, bouchat do klávesnice a práskat dveřmi, a máte jistotu, že se vám do pořizované nahrávky tyhle zvuky prostředí nedostanou, a nahrávka bude 100% taková, co slyšíte v reproduktorech.

Audacity-WASAPI

Doporučuji před tím vypnout systémové zvuky, nepouštět Skype, Google+, Youtube apod., protože všechny jiné zvuky se do nahrávky dostanou taky: jedná se stále o mix toho co jde do reproduktorů, nikoli jen přesměrování toho jediného streamu. Takovou funkci na Windows asi nabízí komerční software jako Wondershare audio stream recorder, byť to jsem nezkoušel. Sám většinu času trávím v Linuxu, kde mi celou tuhle funkci snadno zajišťuje standardní linuxový zvukový systém Pulseaudio, jež umožňuje téměř libovolně vytvářet „monitory“ jakýchkoli zvukových zařízení a programů.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

2 komentáře u „Jak přímo nahrávat zvuk, co hraje v reproduktorech (Windows 8)“

  1. Děkuji za radu ohledně nahrávání z webu. A jinak také hledám nirvánu :)
    S pozdravem
    Dalibor Brian Hanusek

  2. Děkuji docela hezký přehled pro toho, kdo se tím nechce moc zabývat a potřebuje jenom něco občas nahrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *