Jak používat datovou schránku pro získání voličského průkazu

Brzy budou zase volby. Hodně lidí tou dobou nebude v místě svého bydliště. Pokud ale nepatříte mezi ty, kteří zcela věří tvrzení, že „kdyby volby něco mohly změnit, už by je dávno zakázali“ a tudíž k volbám z tohoto či jiného důvodu zásadně nechodíte (či vám to je jedno), je vhodné si obstarat včas voličský průkaz. Vzhledem k tomu, jak často tu máme nějaké volby, je vhodné pro jeho požádání využívat datovou schránku — všechno je pro občana zdarma a není potřeba chodit na žádný úřad. Tedy vlastně ano, pokud ještě datovou schránku nemáte — ale to stačí udělat jednou, a stačí jakákoli pošta s CzechPointem. Takže se tu podíváme, jak na to:

Jak si zařídit datovou schránku

Potřebujeme si zařídit datovou schránku pro fyzickou osobu. Návod je tady, ale mně svého času stačilo zajít na poštu s občankou a říct, že chci datovou schránku (dokonce ty předpřipravené formuláře z webu mi na poště odmítli vzít, protože před těma dvěma nebo třema rokama [článek psán původně v r. 2013] tam vůbec nevěděli, co s nimi mají dělat). Chce to udělat dřív než týden před volbama, protože než je schránka připravená, chvíli to trvá. Zřízení je zdarma.

Po zřízení velice doporučuji si nastavit, aby heslo samo neexpirovalo. Je to bezpečnostní riziko, ale garantuji, že na pravidelné přihlašování přes webové rozhraní a změnu hesla rychle zapomenete a za vygenerování nového hesla se už platí pár stovek. Radši si pak heslo podle vlastní chuti měňte ručně.

Program „Datovka“ pro práci s datovou schránkou

Na webové rozhraní zapomeňte. Stáhněte si radši co nejdřív po úvodním nastavení datové schránky multiplatformní software Datovka přes který následně můžete velice rychle posílat i přijímat datové zprávy.

Datovka

Pokud už šifrujete (šifrování celého disku BitLockerem/Veracryptem/Truecryptem na Windows nebo jinými způsoby na jiných operačních systémech, např. ecryptfs či LUKS na GNU/Linuxu), můžete v klidu uložit v Datovce heslo k datové schránce.

Jak poslat žádost o voličský průkaz

Potřebujeme úřadu, kde máme trvalé bydliště, poslat žádost, kde úřad žádáme, ať nám na nějakou nám milou adresu laskavě poštou pošle voličský průkaz k následujícím volbám. Stačí to napsat libovolně do Wordu, není nutná žádná speciální forma, a uložit to.

V programu Datovka pak vytvoříme novou zprávu, napíšeme nějaký předmět jako třeba „Žádost o voličský průkaz“, mezi adresáty vyhledáme podle názvu instituce, kam zadáme město/obec a vybereme správnou datovou schránku.

Poslat zprávu přes Datovku

Přiložíme náš soubor s textem žádosti (DOCX, ODT, TXT, ideálně ale asi PDF soubor), a odešleme. Update: Od roku 2019 přes webové rozhraní datových schránek by mělo jít již posílat čistý text datové zprávy, tj. bez nutnosti psát text do přílohy. Přes program Datovka to zatím nejde.

PredOdeslanim

Hotovo, za pár dnů nám přijde do vlastních rukou na zvolenou adresu dopis z úřadu s kartičkou/kusem papíru, se kterou pak navštívíme libovolnou volební místnost.

Důležité: Voličský průkaz musíme vzít k volbám, i pokud bychom nakonec byli v místě bydliště a šli volit do naší „domovské“ volební místnosti! Vystavením voličského průkazu už nejsme evidováni na seznamu voličů v našem volebním okrsku!

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

5 komentářů u „Jak používat datovou schránku pro získání voličského průkazu“

  1. Btw předpokládám, že mi nevezmou certifikát vydaný pro diplomatické pracovníky, ale budu muset osobně za nějakýma šaškama v horní dolní to nechat vyrobit? V tom návodu pro registraci píší krásnou větu: „žádost musí být podle zákona elektronicky podepsána kvalifikovaným certifikátem“, ale už neuvádí žádný odkaz, asi mám udělat jejich práci za ně. Máte s registrací certifikátu na fyzické osoby někdo zkušenosti? CESNET?

  2. Pokud to je certifikát vydaný jednou z těch v česku schválených autorit a můžeš tím elekltronicky podepisovat dokumenty na podatelny úřadů, které ti to pak uznávají,tak by to snad mělo fungovat taky. Nevím ale jaképodmínky jsou pro volení v zahraničí, jestli na to je ten stejný voličský průkaz..

  3. Update 2017:

    Odkaz na stažení Datovky je nyní https://www.datovka.cz/cs/

    a voličský průkaz přes kvalifikovaný el. certifikát už žádat nelze (dmnc), takže z elektronických forem už jen datovkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *