Místní výměnný systém (LETS) a problém deflace

Necelý rok jsem členem systému místní výměny (LETS) v Brně. Takový systém se snaží podporovat lokální ekonomiku tím, že nabízí inzertní server kde členové nabízejí a poptávají zboží a služby, a k výměně se nepoužívá oficiální měny, ale vlastní měny, která je platná jen mezi členy systému a s oficiální měnou není konvertibilní. Od místní měny, která není platná nikde jinde, si lidé slibují zvýšení lokální „resilience“ a intenzity obratu zboží a služeb v místě, vyjádřitelného indikátorem „lokálního multiplikátoru“. Za dobu co jsem členem LETS jsem zjistil, že tento konkrétní systém trpí zatím málo povšimnutým problémem: deflací. Za dobu existence LETSu hodnota jednotky místní měny stoupla zejména u práce na dvojnásobek. V raných dobách se za hodinu práce účtovalo cca 100 jednotek, dnes to je často třeba jen 50. I ceny zboží někdy poklesly.

Vedle této nestability měny je v rámci LETS jeden další závažný problém: Vydělat 5000 jednotek místní měny může být k ničemu, protože za ně nemám co koupit. Analogií můžou být koruny za socialismu,kde se za ně stejně nedalo nic koupit, protože obchody měly prázdné regály a to po čem byla poptávka buď nebylo vůbec nebo bylo jen podpultově a přes známosti. Když je v systému jen 60 aktivních členů, tak většina zboží a služeb, kterou většina lidí poptává, není v nabídce buď vůbec, nebo jen od jediného člena. Nefungují principy trhu jako konkurence, tlak na efektivitu atd.

Když pak slyším stále častější volání po zrušení peněz, které jsou stejně jenom „tištěné bankami“ a nemají žádnou reálnou hodnotu (jistě, zlatý standard už byl dávno zrušen a banky skutečně emitují peníze přes úvěry), musím poukázat na to, že zatímco koruna nebo euro trpí párprocentní inflací, ale zatím je relativně stabilní, v případě takovéhoto mikro-LETSu je 50% deflace během dvou let a hrozba, že za měnu nemám co koupit mnohem větším rizikem. Držení místní měny je mnohem blíže definici „bezcenných papírků“ než držení té měny oficiální – alespoň prozatím. Pokud by hrozila hyperinflace oficiální měny nebo jiná forma výrazné nestability, může se pozice prohodit. Podobně tak v regionech, kde je obecně dostupnost oficiální měny omezená, může místní měna získat vyšší důležitost než ta oficiální. Ale za normálních podmínek relativně stabilní ekonomické situace bude i nadále LETS tím, čím se označuje být: komplementární, nikoli alternativní měnou.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *