Pozitivní evoluce Karla Janečka a proč to je podle mě dobrá věc

V pondělí večer jsem se zašel podívat na nejnovější Janečkův projekt Pozitivní evoluce, který představoval v brněnském Semilassu. Sál byl narvaný, že se tam lidi nevešli, a moje hodnocení akce je zatím vesměs pozitivní, byť je samozřejmě ambivalentní, protože k tomu mám z různých důvodů menší připomínky. Různě po internetu jsem ale zaznamenal a to nejen z křesťanských kruhů i velmi negativní reakce referující jak ke ztotožňování Janečka za Satana (Petra Bostlová a další), tak i upozorňování na původ Janečkova kapitálu (automatizované spekulace na derivátové burze s futures kontrakty na komodity) a nebo obecně paranoidní hledání nějakého skrytého záměru (rétorika postavená na principu, že boháčům se ze zásady nesmí věřit ani slovo, že jim jde vždy jen o vlastní zisk a prospěch – považuji to osobně za klasický psychologický mechanismus projekce vlastního vztahu k majetku na někoho jiného). Pár mých postřehů:

Karel Janeček dokázal legální cestou, kterou umožňuje obchodování na burze, vydělat (a asi i nadále vydělávat) spoustu peněz. Spekulace na burze s deriváty, konkrétně s futures kontrakty na dodání definovaných jednotek vybraných komodit, je činností kontroverzní z různých důvodů, např. i z těch, že to způsobuje větší kolísání cen komodit, než by vznikalo, pokud by tyto kontrakty kupovali jen koneční zájemci, co chtějí skutečně onu fyzickou dodávku v definovaném termínu, a nepřímo se to tak spolupodílí i na utrpení farmářů a výrobců komodit, nebo i hladových bouřích v důsledku „spekulacemi vyšroubovaných“ cen komodit. Osobně si myslím, že větší roli zvyšování a kolísání cen hrajou věci jako povinné přidávání „bio“ složky do paliv (víc než půlka americké kukuřice a evropské řepky se používá k tomuto účelu), zvyšování globální populace, zvyšování spotřeby v rozvíjejících se zemích, a další fundamentální ukazatele jako sucha a následná neúroda, atd. Ale budiž, považujme i tak takové spekulace s kontrakty na dodávky komodit za eticky sporné, např. proto, že se takovou činností nevytváří nějaké skutečné hodnoty jako při jiné výrobní činnosti, ale jen se přelévá kapitál z jedněch do druhých rukou a mnohonásobně se zvyšuje likvidita trhu s komoditami (což se považuje za celkem dobrou věc).

Trik je v tom, že i kdyby žádný Janeček nebyl a na burze neobchodoval, problémy spojené s globalizací se tím nevyřeší. (I přesto, že obchoduje v takových objemech, že je jedním z „tvůrců trhu“.) Současná globální ekonomika, systém obchodování na burzách a určitá svoboda tohoto obchodování zkrátka dovoluje všem Janečkům i drobnějším investorům využívat komodity jako nástroj spekulace. Zabránit tomu moc nejde, jde to ale aspoň zdanit  a tak získávat prostředky do rozpočtu (což se ale „díky“ daňovým rájům, ale i české legislativě neděje).

Takže OK, máme tu Janečka a jeho kapitál. Co s ním nyní může dělat?

Dál jej rozmnožovat. To už asi dělá.

Užívat si statků, které za ně nakoupí. To asi taky částečně dělá. Ale není patrně takovým magorem, aby si nechal dělat zlatý hajzlík a stavěl si vily za stovky milionů. (Aspoň o tom nevím a nemyslím, že to je typ člověka, co by šel touto Krejčířovskou cestou.)

Někam ten kapitál zpátky vracet do ekonomiky a lidu. To se nyní děje formou několika nadačních fondů (http://www.nfpk.cz/http://www.nfkj.cz/).

Nově se Janeček rozhodl po vzoru Lennonovy kampaně na přelomu 60. a 70. let minulého století (War is over – if you want it) spustit něco podobného (Vlny evoluce) jako předzvěst širšího projektu Pozitivní evoluce, jejíž současnou částí je přednáškové turné po celé republice. Náklady včetně předcházející inzerce pár desítek milionů. Je to hodně? Vzhledem k ziskům z burzy asi ne tak moc. A pokud přijmeme tezi, že to celé Janeček dělá z podobného idealismu, jako to svého času dělal Lennon a nejsou v tom zlé postranní úmysly (toto je velmi často zpochybňováno!), troufám si říct, že to nejsou tak úplně blbě proinvestované peníze. Zejména v porovnání s tolika alternativními možnostmi, jak peníze prohospodařit, aniž by to mělo jakýkoli byť jen potenciální celospolečenský přínos.

Pokud Janečkova kampaň trochu pohne s „blbou náladou“, je to dobrý výsledek.

A jak je to s tím vyhrožováním, že tu máme Satana na scéně? Past je samozřejmě v tom, že lze Janečkova sdělení číst jako „jsem spasitel a vím co máte dělat, abyste nalezli spásu“. Což samozřejmě není pravda, Janeček je maximálně vizionář, co má kapitál a je ochoten jej investovat k tomu, aby pomohl svým vizím se přiblížit skutečnosti. Ale jak sám uvádí, nemá moc vymýtit všechno zlo světa a konat další zázraky. Na Ježíše si tedy nehraje. „Jenom“ nabízí model reformy volebního systému v ČR a doporučuje lidem znovu ocenit „lidské“ hodnoty a aktivněji je uplatňovat v životě. Janeček nenahrazuje metafyzický výklad světanení dobré se zříkat jakékoli autentické víry/duchovního systému. Janeček možná pomůže na relativní úrovni nějakému zlepšení poměrů ve státě, ale nenabízí ani instantní osvícení, ani život věčný, ani nic podobného. Pokud s tímto vědomím půjdete na Janečkovu přednášku nebo jinou akci a nevzdáte se přitom své duše, nehrozí podle mě žádné výrazné nebezpečí a za sebe i celkem fandím se některým kvalitám, které Janeček, Jančura a další hosté setkání na Pozitivních městech prezentují, dovolit otevřít.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

6 komentářů u „Pozitivní evoluce Karla Janečka a proč to je podle mě dobrá věc“

 1. K té účasti na globálních trzích: je jistě spousta událostí v dějinách, kdy jedinec nemohl zabránit něčemu globálně škodlivému, ale protože se toho účastnil, nemůže se z toho cítit vyvázán… uvažuji o něčem mírnějším než o původní představě- co taková StB? Jedinec nemohl zabránit, aby fungovala a ničila je, ale pokud se k ní přidal, není z toho morálně osvobozen…

 2. O Vlnách Evoluce jsem v poslední době různě slyšel a četl, ale nikdy jsem jim moc nevěnoval pozornost. Díky tomuhle článku jsem začal víc brouzdat po netu a opravdu silně začínám litovat, že jsem se přednášky nezůčastnil osobně. Ještě že jsou z toho aspoň nahrávky – myslím, že začínám mít program na dlouhé zimní večery.
  Mám takový pocit, že je to asi jediná věc, která se u nás v republice poslední dobou děje a která má naději nějak ovlivnit celospolečenskou náladu. Změny v dnešní době nemohou přijít odshora, výměnou politiků – tím se ničeho nedosáhne. Změna musí přijít odspodu, musí být v lidech.
  Bez ohledu na to, kým Karel Janeček je či není, projektu rozhodně fandím a doufám, že bude mít úspěch.

 3. Update – v článku píšu něco o tom, kterak je HFT (high frequency trading) „legální“ byť s nějakými kontroerzemi. Ale to jsem ještě nevěděl o PRASÁRNÁCH, které tvoří páteř tohoto způsobu obchodování.

  Více informací na http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/ky0az/iama_former_high_frequency_programmertrader_who/, kde bývalý optimalizátor algoritmů pro jednu takovou HFT firmu tuhle práci zabalil a popisuje techniky, které se tam používají jako hlavní zdroje generování zisku…

  Tenhle způsob obchodování EVIDENTNĚ vyžaduje lepší regulaci.

  V dohledné době napíšu druhý článek, kde to shrnu do srozumitelnější podoby, a zřejmě z toho sepíšu i otevřený dopis pro Karla Janečka osobně, který začnu šířit do médií. Oproti vágnímu „satanovi“ tohle bude mnohem konkrétnější argumentace etické spornosti a čistoty peněz generovaných tímto způsobem tradingu…Stay tuned more to come

 4. A ještě si zde dovolím repostovat komentář Marta Ch. z Facebooku:

  „Vnímám toho pána jako silně negativního – nedůvěřuji mu a cítím manipulaci a podvod. Jeho podnikání je blízké falešnému profesionálnímu hráči. Falešný hráč nám tu o morálce káže? Co vlastně „nabízí“ a kam ty lidi vede? Na spasitele nevěřím, spíše tuším krysaře jak hraje na píštalku a zástup dětí odchází s ním.“

 5. Zpráva od Tomáše Smutného (objevil jsem v „Jiné“ na FB)

  Se vším souhlasím. Až na jednu chybu. Takovýto projekt dává lidem obrovskou naději na změnu. Zbytečnou naději. Oni si totiž, jak to vyplývá ze sestavy diskuze mysli, že PE za ně všechno vyřeší a pak bude lépe i bez toho že se sebou a s ekonomikou, světem, něco udělají. A oni si myslí, že stačí být dobrý. A to oni si myslí, že už jsou dostatečně. Nemá to prostě tah na branku. Hnutí či uskupení bez organizace, definice zásadních principů činnosti, struktury, programu, jednotnosti názorů a cílů, bez mandátů zastupujícím osobám, bez jasné definice příchodu do a odchodu z hnutí, bez dohody, že co se dohodne, se ctí, není na nic. Virtuální účastníci se pak stanou nepřítelem a zkázou sami sobě. Pan Janeček v Budějovicích nesměle naznačil jednu z cest .. telepatii. No potěž bůh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *