Atlas.ti je profesionální software pro analýzu a zpracování dat z kvalitativních výzkumů a je vlastně užitečný i pro milion jiných věcí, např. vedení kartotéky s citacemi libovolných textů a jejich vzájemným propojením.
Minimálně pro analýzu kvalitativních dat z přepisů rozhovorů a podobných textových zdrojů existuje i open source náhrada za Atlas, která sice ne tak komfortně, přesto použitelně, nabízí možnost kódovat importovaný text, kódy řadit do kategorií, více souborů shlukovat pod jeden „případ“, kódy s citacemi exportovat, a ke všem objektům psát textovou poznámku (memo). Tedy vlastně ta základní funkcionalita z Atlasu dostatečná např. pro kódování v rámci metody zakotvené teorie, což „komentáře“ ve Wordu ani LibreOffice Writeru moc pohodlně (bez složitých maker) neumožňují. Na druhou stranu ale zatím nelze počítat s pokročilými nástroji pro vizualizaci konceptů a vzájemných vztahů. Leccos sice lze naprogramovat a spustit v rámci platformy „R“ (The R Project for Statistical Computing) nad níž je technicky RQDA pouhým pluginem, ale oproti Atlasu to je spíš otázka na programátory než běžné uživatele.
Nainstalovat a spustit rozšíření „RQDA“ v rámci softwaru „R“ není úplně intuitivní, nicméně podle návodu, jaké příkazy přesně do konzole R zadat, se mi celou věc podařilo po pár minutách spustit na Windows XP. Software je multiplatformní a měl by proto běžet i na GNU/Linux. Soubor s daty je SQLite databáze, tedy je potenciálně zpracovatelná i z jiného programu.
Screenshot jak může vypadat prostředí pro analýzu:
A jak vypadá exportovaný HTML soubor s kódy a úryvky textu:
Projekt RQDA je k dispozici ke stažení s příslušným návodem na adrese http://rqda.r-forge.r-project.org.
Současná verze RQDA se chlubí následujícími funkcemi (převzato z výše odkazovaného webu):
Through the GUI, RQDA can:
- Import documents from plain text or on-the-fly
- Support non-English documents. Simplified Chinese Character is well-tested under Windows as well as Debian Linux (with locale of zh_CN.UTF-8)
- Character-level coding using codes
- File Editing after coding
- Memos of documents, codes, coding, project, files and more
- Retrieval of coding, and easily return to the original file (to ease the problem of segmentation). Conditional retrieval is supported as well.
- Single-file (*.rqda) format, which is basically a SQLite database. Data are stored in UTF-8, so it should be portable
- Organize codes into code categories, which is key to theory building. I deliberately avoid using tree-like categorization
- Organize files into file categories
- Search files by keywords with highlighting of the keyword in the open file.
- Apply attributes to file, which is useful for content analysis
- There is a case category and related attributes of cases, which is a crucial feature in bridging qualitative and quantitative research.
- Search information about a selected case on the Internet via a pop-up menu
- Temporary delete files and codes
- Rename files, codes, code categories, and cases
- Write and organize field work journals
- And more …
Through R functions, it can:
- Manipulate the temporary deletions (list, undo temporary deletion, or permanently erase them)
- Import a batch of files
- Calculate the relation between two codings, given the coding indexes
- Give a summary of coding and inter-code relationships
- Export file/case attributes and show subsets of files/cases only in respective widget through the ShowSubset function
- Perform more flexible ways of conditional retrieval
- Perform Boolean operations and, or, and not for codings, files or cases coded by codes (since rev 280).
Dobry den, shanim nekoho na zpracovani kvalitativnich dat-z prepsanych rozhovoru. Program Atlas.ti a podobne jsou pro me velkou neznamou. Nedelate to vy, popripade nevite o nekom? Moc diky za Vasi odpoved.
Psal jsem vám už maila, ale případně pro ostatní ve zkratce – na FSS MU v Brně se vyučuje celosemestrální kurs práce s Atlasem a je možné se do něj přes eshop MU zapsat i pokud je člověk nestudentem.
Dobrý den, nevíte jestli lze do doporučené náhrady za atlas nahrát už vytvořený soubor z atlas.ti (verze 5.2.0) ? Potřebuji se dostat k datům ze staršího projektu a aspoń si vyexportovat kódy, citace nebo ideálně s tím ještě pracovat.. Díky
Obávám se, že datové formáty budou naprosto nekompatibilní.