Kojot mi doporučil shlédnout dokument „Robota“, vysílaný loni v ČT, kde vystupují čtyři rozumné osobnosti (Keller, Bělohradský, Švihlíková, Tožička) a řada obětí strukturální nezaměstnanosti jako důsledku přijetí globalizovaného kapitalismu se vším všudy po roce 1989.
Dokument v necelé hodině podává velmi dobrý obrázek o současné české realitě, v různých variacích nicméně přítomný celosvětově, neboť toxické je celé „podkladové aktivum“ globalizovaného světa korporací mocnějších než státy a „volného mezinárodního obchodu“, a lokální odchylky jsou v zásadě způsobeny buď úspěšnou izolací a soběstačností a nebo pozicí predátora/vykořisťujícího.
Následuje úvaha, kterou mi shlédnutí dokumentu asociovalo, a částečně navazuje na moji předchozí úvahu „Jak zachránit zadlužené domácnosti“. Prerekvizitou pro její čtení je nejprve shlédnutí výše odkazovaného dokumentu. Děkuji Kojotovi za komentář k předběžné verzi textu.
Je zřejmé, že jen v ČR, výrazněji v regionech typu Jesenicko, ale v menší míře vlastně všude, jsou desetitisíce lidí, kteří dřív měli nějakou důstojnou práci, kterou třeba dělali 10, 20, 30 nebo snad 50 let a pak o ni přišli, protože fabrika zkrachovala, ať už v důsledku bouřlivého tunelování a privatizace v 90. letech, nebo zvýhodňování pouze zahraničních investorů a nepodporování místních výrobců, nebo prostě jen ponecháním českých firem napospas tvrdé zahraniční „konkurenci“, případně ještě vylepšené legislativou znemožňující přechod k alternativním formám podnikání (např. převzetím výrobního kapitálu bývalého podniku samotnými zaměstnanci a transformací v družstvo, viz dokument).
Tito lidé nemají dostatečný osobní/sociální kapitál ve smyslu „flexibility“ a dalších kritérií oceňovaných v CV na dnešních pohovorech, protože „jen“ umí dokonale to řemeslo, které už přece dnes „není perspektivní“. (Dodejme, že vlastně už není skoro žádná práce v sektoru REÁLNÉ ekonomiky, která by byla v dnešním tržním prostředí perspektivní, většina toho, co je z tohoto pohledu perspektivní patří pod pseudoekonomiku manipulace s finančním kapitálem a nebo hledání cestiček, jak se v „dravém kapitalismu“ stát tím dravcem/vykořisťujícím.)
Vyhazovem lidí z práce, pro kterou jsou oddanými experty, přicházíme o tyto expertní znalosti a dovednosti, protože jejich prohlášením za „neperspektivní“ a rekvalifikací na něco „perspektivnějšího“ vyrobíme z experta takřka nekvalifikovaného člověka – žádné rychlokvašné dvoudenní nebo několikatýdenní školení nevyrobí z experta na jednu oblast experta na něco docela jiného. Krom toho, protože to přece je „neperspektivní“, nejsou ani mladí, kteří by něco takového studovali od mistrů svého oboru – počkáme-li generaci, z mistrovství se stane objekt studia historiků (něco je přežitkem, co nikoho nemrzí, že zmizí, něco ale hodnotu z dlouhodobého pohledu má, jenom si ji třeba teď neuvědomujeme).
A opět dodejme, že většinou se tyhle rekvalifikace nesetkávají s úspěchem, protože se vůbec neřeší systémový problém celého geografického území, ve kterém se vzhledem k odlivu kapitálu (=nízkým lokálním multiplikátorem) nejdřív ztratí finanční kapitál, životní úroveň a nakonec lidi z území buď utečou nebo umřou (viz zcela názorná demonstrace se sirkami v dokumentu).
No, jak z toho ven? Nemyslím, že cokoli dnes může zvrátit celkovou tendenci všeobecného úpadku (znáte to, konec kalijugy, věku temna…), nicméně přesto je možné se snažit o relativní zlepšení v daném místě.
Několik tezí:
- Je tu spousta lidí, kterou okolnosti donutily se „probudit ze snu“.
- Tímto jejich mysl přišla o dříve neotřesitelné koncepty a je náchylná přijmout novou sadu konceptů (paradigma).
- Možnosti jsou: 1. sebevražda (nebytí), 2. zahořklost/zhrzenost (ztráta vize, pocit odcizení, ztráta vize=energie a vůle ji znovu hledat), 3. nová vize.
- První dvě možnosti jsou nežádoucí. Třetí možnost je velmi pravděpodobně rovněž nežádoucí, typické projevy nové vize jsou totiž: (a) radikální náboženská konverze (čím víc autoritářské a sektářské, tím víc adidas), (b) radikální politicko-společenský postoj (ultra-doprava – nacionalismus, posílení pocitu odlišnosti in-group vs. out-group, projekce nenávisti na nějakou obecně definovanou skupinu, atd. atd.; ultra-doleva – komunismus ve formě násilného boje dělnictva proti kapitalistům, …). Zásadním tu je, že konverze je relativně rychlá, negraduální, vycházející ze zoufalství. Společným výsledkem je posílení pocitu černobílého světa a velkého zanícení zničit zlo. Bohužel je zde přítomna hluboká nevědomost, patrná v oxymóronu „válka pro mír“. (Historie ukazuje, jak „moudří“, „osvícení“ a „duševně zdraví“ byli ti, co tuhle politiku kdykoli hlásali.)
- Lidé potřebují učit, jak pracovat na nové vizi, která nebude zaměřená destruktivně. Můžeme tomu říct naučit je té „flexibilitě“, ale se zachováním morálního uvědomění. Nestačí přitom říct, „myslete pozitivně/kreativně/proaktivně“, stejně jako je kontraproduktivní depresivnímu pacientovi radit „usmívej se“ či „podívej se na to z té lepší stránky“ (zkuste si to a uvidíte jak úspěšní budete, garantuji že nikoli). Je to věc psychologicky/terapeuticky/učitelsky velmi netriviální, jde skoro o nadlidský výkon – a přitom to (krom výchovy nové moudré generace) tolik potřebujeme!
- Z odlišného pohledu by bylo fajn, kdyby všichni měli třeba jistý minimální garantovaný příjem, byly jim odpuštěny dluhy, jako se to dělalo v biblických časech, atd. atd, namísto současného opaku (omezování sociálních dávek a dalších „austerity measures“, neodstranitelné zadlužení mnohých hluboce za „bodem zlomu“ (point of no return), etc.). K takovým opatřením třeba jednou společnost dospěje, ale tak daleko se ještě „Nový Aeon“ (Crowley), či „Age of communion, plenitude, equality, harmony“ (Capriles) nerozšířil.
dík, že tohle píšeš