Dnes reaguji na jeden cizí příspěvek z Facebooku, který se tváří jako politický vtip: „Víte, jaký je rozdíl mezi demokracií a sociální demokracií? Asi jako
mezi táborem a koncentračním táborem.“ (via Jirka Štěpán, via Cody)
Přijde mi to trapné.
Sociální demokracie v tom základním významu (nikoli zkresleném chápání „soc dem jako nyní konkrétně propagované sliby ČSSD“) by měla být imperativem funkční společnosti.
Tedy vláda lidu, která je pro-sociální, tedy všezahrnující a nikoli elitářská a vyčleňující.
Na co upozorňuji? Stejně jako v tom videu „Přemluv bábu“ a většině dnešní rétoriky se tu obecné politické pojmy a jejich obecné významy zaměňují za jejich silně konotované významy, tj. jejich konkrétní znetvořené reprezentace těchto pojmů tím, jak jich užívají jednotlivé partaje a provádějí s nimi svou „Realpolitik“.
Za dobu 40 let totality se tu takhle blbě zabarvil jinak celkem neutrální termín „socialismus“. OK, to ještě jde říct jinými slovy. Ale když se tu naprosto v jiných a přesně neurčitelných významech operuje s termíny jako
– svoboda
– sociální
– demokracie
– liberalismus
apod., tak to je průser. Proč?
Když tady dneska budu chtít ukázat odpůrci ČSSD, že „sociální stát“ resp. „sociální demokracie“ je něco co tu potřebujeme a co by i on měl akceptovat, nemám to jak sdělit, protože všechny pojmy, které bych k tomu mohl použít už jsou dávno u poloviny lidí zdiskreditované.
Samozřejmě i obráceně, bude nemožné vysvětlit voliči populistických stran, že je nemoudré se zadlužovat a pokud si stát půjčuje i v době konjunktury na běžný provoz, je už defacto odsouzen k bankrotu se všemi drastickými následky, které to ponese.
Vytvořila se zde a stále se polarizuje řada binárních opozic levice-pravice, ČSSD-ODS, sociální-liberální apod., zcela absurdních, ve skutečnosti rozhodně ne vzájemně disjunktních. Zničili jsme schopnost jazykem komunikovat řadu myšlenek a vzájemného porozumění mezi lidmi.
Nevím, jestli tu někdy dřív, nebo vůbec někde jinde byla situace lepší. Možná že ne. Fascinuje mě nicméně, že i tolik inteligentních lidí dnes upadá do ubohého černobílého vidění věcí. (Samozřejmě jsem si tím taky prošel a na tomto webu ještě je možné najít řadu takových příspěvků z různých oblastí, nejen politiky.)