Uměle polarizované pojmy znemožňují politické porozumění

Dnes reaguji na jeden cizí příspěvek z Facebooku, který se tváří jako politický vtip: „Víte, jaký je rozdíl mezi demokracií a sociální demokracií? Asi jako
mezi táborem a koncentračním táborem.“ (via Jirka Štěpán, via Cody)

Přijde mi to trapné.

Sociální demokracie v tom základním významu (nikoli zkresleném chápání „soc dem jako nyní konkrétně propagované sliby ČSSD“) by měla být imperativem funkční společnosti.

Tedy vláda lidu, která je pro-sociální, tedy všezahrnující a nikoli elitářská a vyčleňující.

Na co upozorňuji? Stejně jako v tom videu „Přemluv bábu“ a většině dnešní rétoriky se tu obecné politické pojmy a jejich obecné významy zaměňují za jejich silně konotované významy, tj. jejich konkrétní znetvořené reprezentace těchto pojmů tím, jak jich užívají jednotlivé partaje a provádějí s nimi svou „Realpolitik“.

Za dobu 40 let totality se tu takhle blbě zabarvil jinak celkem neutrální termín „socialismus“. OK, to ještě jde říct jinými slovy. Ale když se tu naprosto v jiných a přesně neurčitelných významech operuje s termíny jako
– svoboda
– sociální
– demokracie
– liberalismus
apod., tak to je průser. Proč?

Když tady dneska budu chtít ukázat odpůrci ČSSD, že „sociální stát“ resp. „sociální demokracie“ je něco co tu potřebujeme a co by i on měl akceptovat, nemám to jak sdělit, protože všechny pojmy, které bych k tomu mohl použít už jsou dávno u poloviny lidí zdiskreditované.

Samozřejmě i obráceně, bude nemožné vysvětlit voliči populistických stran, že je nemoudré se zadlužovat a pokud si stát půjčuje i v době konjunktury na běžný provoz, je už defacto odsouzen k bankrotu se všemi drastickými následky, které to ponese.

Vytvořila se zde a stále se polarizuje řada binárních opozic levice-pravice, ČSSD-ODS, sociální-liberální apod., zcela absurdních, ve skutečnosti rozhodně ne vzájemně disjunktních. Zničili jsme schopnost jazykem komunikovat řadu myšlenek a vzájemného porozumění mezi lidmi.

Nevím, jestli tu někdy dřív, nebo vůbec někde jinde byla situace lepší. Možná že ne. Fascinuje mě nicméně, že i tolik inteligentních lidí dnes upadá do ubohého černobílého vidění věcí. (Samozřejmě jsem si tím taky prošel a na tomto webu ještě je možné najít řadu takových příspěvků z různých oblastí, nejen politiky.)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *