Recenze: Liber Null & Psychonaut

Před třemi měsíci se na pulty českých knihkupectví konečně dostala jedna ze základních knih o chaosmagii od zakladatele tohoto postmoderního magického směru, Petera J. Carrolla.

Pro zájemce o magii chaosu doposud nebyla v češtině vydána žádná kniha, pokud nepočítáme práce Jozefa Kariky, slovenského to propagátora a popularizátora chaosmagie, a fragmentární překlady některých jiných děl na internetu.

Magie chaosu je odvětvím, které čerpá techniky a poznatky ze širokého okruhu filosofií, světonázorů a magických systémů. Přidává k tomu i moderní objevy vědy – přesto se však nejedná o pouhý eklektický agregát ve stylu „new age“ – Carrollova chaosmagie je až překvapivě konzistentním a funkčním systémem, který oživuje zatuchlé esoterické proudy a nabízí duchovním hledačům „nového aeonu“ řadu inspirace, především pro vlastní praxi.

Carroll původně o chaosmagii v 70. letech přednášel pro publikum, které se pak stalo prvními učni jím založeného okultního řádu IOT – Iluminátů z Thanatheru. Tyto myšlenky pak v 80. letech sepsal do dvou knih „Liber Null“ a „Psychonaut“, které ve společném svazku vyšly v r. 1987. České vydání tak následuje dlouhých 20 let po vydání originálu.

Nyní ke knize samotné, co v ní čtenář vlastně najde a zda-li se mu vyplatí vůbec investovat 280 Kč do jejího pořízení:

První částí knihy je „Liber Null“, praktická příručka pro individuální magickou práci – kombinující praktiky řady dosavadních funkčních systémů k dosažení extatických, gnostických a jiných změněných stavů vědomí, kteréžto jsou základním předpokladem pro další efektivní a účinnou magickou práci. Na 70 stranách se v úsporném a zhuštěném stylu, bez většiny nábožensko-mystického balastu (tolik oblíbeného u řady jiných okultních autorů) učeň postupně dozví řadu metod k dosažení vyprázdněného – meditativního – stavu mysli a jinak změněných stavů vědomí, řízení a využívání aktivního snění, realizaci a aplikaci evokačních a invokačních rituálů, věštění, užití a práce se sigiliemi (= do glyfů stylizovanými symbolickými vyjádřeními naší touhy) apod.

Na stejnou úroveň jsou přitom kladeny obě polarity života (bílá/černá, jing/jang…), autor srozumitelně vysvětluje, proč je při magické práci chybou omezovat se jen na jednu (obvykle tu „světlou“) stranu.

Závěr první knihy nazvaný „Liber AOM“ již naznačuje pokročilé možnosti magické práce pro zkušenější adepty.

Druhá část knihy, „Psychonaut“, již volně navazuje na Liber Null. Na 80 stranách se autor věnuje skupinové magické práci a řadě spolu souvisejících konceptů. Psychonaut je již psán volnějším stylem a jednotlivé kapitoly na sebe přímo nenavazují. Čtenář se může seznámit se základy magického souboje, magického pohledu na čas, na svět … Závěrem může porovnat několik předložených existujících světonázorů (a třeba se s některým paradigmatem ztotožnit), nebo se seznámit s originálním autorovým popisem magie a mystiky, vysvětleným pomocí modelu převzatého z teorie katastrof.

Kniha je uvedena českou předmluvou od Šárky Sedlákové, která magickému nezasvěcenci vysvětluje určité základy. Jednotlivé kapitoly jsou ilustrovány temně laděnými, leč působivými kresbami Rudolfa Schimery. Potěší též kvalitně provedená tvrdá vazba v černé barvě.

Co závěrem? Doporučuji všem vážným hledačům „té pravé“ duchovní, mystické či magické Cesty. „Liber Null & Psychonaut“ je jednou z mála moderních knih o magii, která není jen populárně-komerční new age čarodějnickou příručkou pro -náctileté ve stylu Harryho Pottera. I přes drobné nedokonalosti, především v některých pasážích „Psychonauta“, je tato dvojkniha pro současného čtenáře praktičtější (a bezpečnější) než ortodoxní následování nějakého magického systému „staré školy“, např. od Františka Bardona či jiných tradicionalistických okultistů.

Vydal Vodnář, Praha 2007 v nákladu 1000 výtisků.

———
Poznámka: Decentní styl pro tuto recenzi jsem zvolil proto, že původně jsem ji psal pro časopis Študák, v jehož prvním čísle (v 60tisícovém nákladu) nakonec skutečně vyšla. S volně rozdávaným časopisem se mohli setkat studenti na většině VŠ u nás, je tedy otázkou, kolik nových chaosmagiků se tu v české kotlině díky tomuto počinu objeví :-)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *