Radši sebevraždu, než zemřít na silnici?

Skutečně tomu je tak! Příliš se to nepublikuje, nicméně: pravděpodobnost, že zemřete na silnici v rámci dopravní nehody, je nižší, než že v život ukončíte sebevraždou.

Statistika mrtvol na českých silnicicích a statistika sebevražednosti hovoří jasně:

Počet mrtvých na českých silnicích (2006): 956 [1]
Počet dokonaných sebevražd v ČR (2004): 1583 [2]

Zatímco tak na silnicích ročně zemře kolem 1000 lidí, dobrovolný konec života volí téměř 1600 lidí (byť trend sebevražd je sestupný).

Zajímavé jsou též další sebevražedné statistiky:
Podle ročního období
Podle dnů v týdnu
Podle pohlaví (známá fakta, že ženy se nechtějí nebo neumějí kvalitně oběsit :D)

Pro srovnání je možné se taky podívat na statistiky v jiných zemích :-)

Za přečtení též stojí zajímavý článek popisující jak se se sebevražedností statistika vypořádává

A na závěr zajímavý článek, kterak za posledních 10 let stoupla v Británii spotřeba předepisovaných antidepresiv u mladých lidí čtyřnásobně (u nás to nebude o moc odlišné).
———
Poznámky:
[1] http://www.mvcr.cz/statistiky/doprava/2006/12_2006.pdf
[2] http://www.who.int/mental_health/media/czec.pdf

Poznámka: Tento článek jsem již měl napsaný od 20. října a tady na blogu byl jen skrytý, abych jej vytáhl, když nebudu mít co jiného zrovna napsat. Publikuji jej teď, v okamžiku, kdy jsem právě přišel od kamaráda, jehož kamarádka se před pár hodinami pokusila o sebevraždu nějakými prášky (mimochodem ne poprvé). V jakém je stavu teď, netuším; tato zpráva jako zcela čerstvá přišla od jeho zdrcené přítelkyně pár minut předtím, než jsem odešel… co dodat?

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *