Stévie sladká (Stevia Rebaudiana Bertoni, E960): přírodní sladidlo bez kalorií

Stévie sladká je velice užitečná trvalka, jejíž listy mají mimořádně sladkou chuť a lze je tak využívat jako sladidla bez kalorií a nežádoucích účinků komerčních umělých sladidel. Skvělá věc nejen pro diabetiky.

 

Stévie je rostlina obsahující látku steviosid. Ten má podobné účinky jako náhradní sladidla: (1) nemá kalorickou hodnotu, (2) subjektivní sladivost je 200–300× vyšší než u běžného cukru, tj. sacharózy.
Běžně se používá v Japonsku a dalších zemích mimo USA a EU v nápojích a dalších potravinách, místo umělých sladidla typu aspartam a spol.
Patrně vlivem lobby výrobců umělých sladidel i cukrového průmyslu do roku 2011 stále není steviosid schválený jako bezpečné aditivum v EU, byť konečně to vypadá, že se ledy pohnuly a ve Francii 6. září 2009 schválila francouzská ministerstva prodej steviového extraktu jako sladidla. (Tvrdí se, že při masovém pěstování stevie se z 1 ha vyextrahuje sladidlo ekvivalentní cukru z 10 ha cukrové řepy.) Dominantními sladidky nicméně stále zůstává buď cukr (sacharóza=sukróza), přezdívaný někdy jako „bílý jed“, nebo umělá sladidla typu aspartam, některá zase se zcela jinými side-effekty…
Aktualizace 10.9.2011: Při své pouti Belgií jsem objevil v tamější prodejně zdravé výživy francouzský leták inzerující stévii oficiálně jako sladidlo. Ve Francii je stevia povolená asi 2 roky pod kódem E960, v současnosti (2011) dokonce finišují jednání na úrovni celé EU. Sken letáku: [přední strana] [zadní strana]

Extrakt stevie se u nás prodává pod názvem Sladký polibekSteviana, oficiálně jsou ale tyto výrobky deklarovány jako ústní voda či kosmetikum, nikoli potravinářské aditivum (což to samozřejmě nebrání tak pro osobní potřebu použít, že).

Sušenou stévii lze u nás v různých bylinkárnách, etnobotanických eshopech a a prodejnách zdravé výživy, např.:
— v Bylinkárna Naturalis
— etnobotanický obchod Vegetalismus

Stejně tak si lze objednat přímo rostlinky a pěstovat si tenhle malý zázrak doma, některá zahradnictví stévii mají:
Zahradnictví Krulichovi
Subtropické zahradnictví Kruh
Zahradnictví Hortus Spes aj.
— V Brně mám zkušenost, že na Zelném trhu se nachází pár prodejců, co stevii nabízejí rovněž. Případně lze objednat i semena, 2.

Sušené nebo i čerstvé listí, stejně jako čisté extrakty lze používat v jídlech, chemicky je steviosid stabilní i při vysokých teplotách. Kromě toho má stévie i řadu dalších zdravotně prospěšných funkcí. V případě, že se pracuje s rostlinou ři jeho extraktem, a nikoli čistým steviosidem, je však třeba počítat s chuťovým ovlivněním výsledného produktu.

Podobně jako stevie, ale jinak, sladí i další rostlina, navýzaná Lipie sladká nebo též „Aztécký cukr“ (Lippia dulcis). Rovněž ji lze sehnat v květinářstvích (nebo jak mám zkušenosti v Brně – u některých prodejců na Zelném trhu).

P.S. V roce 2007, kdy vznikla původní verze tohoto článku, jsem ohledně stévie psal na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Pro zajímavost zde publikuji jejich odpověď:

Dobry den,
obratil jste se na nas s dotazem ohledne stevie. Stevie se povazuje za potravinu noveho typu (dale PNT). Potravinami nebo slozkami potravin noveho typu se rozumi potraviny nebo slozky vyrobene a uvedene do obehu v souladu s Cl. 1 narizeni Evropskeho parlamentu a Rady (ES) c. 258/97). Schvalovaci rezim pro potraviny noveho typu je v CR shodny s rezimem v EU. Ridi se doporucenim EK č. 97/618/ES [10].
Evropske predpisy lze dohledat na: http://eur-lex.europa.eu/cs/index.htm
Ze zakona c. 110/1997 Sb. vyplyva, ze Ministerstvo zdravotnictvi muze vyhlaskou urcit potraviny a suroviny noveho typu, schvalene k uvadeni do obehu v zemich Evropskych spolecenstvi, vcetne podminek jejich uvadeni do obehu, a potraviny a suroviny noveho typu, jejichz uvedení do obehu bylo v zemich Evropskych spolecenstvi zakazano, jestlize Ceska republika obdrzi k tomuto potrebne podklady od organu Evropskych spolecenstvi. (CR totiz schvalila nektere potraviny, ktere jsou v EU zakazane). Stevie bohuzel patri mezi neschvalene PNT v EU (Rozhodnuti 2000/196/EC [12] o neschválení PNT vyrobených z rostliny Stevia rebaudiana Bertoni). Pouzivani stevie jako sladidla neni u nas povoleno a neni povoleno v ramci celeho ES, protoze jeste nebyla zhodnocena jeho bezpecnost pro pouzivani v potravinach. V CR ani v EU neni povolen jako náhradní sladidlo Steviosid – glykosid extrahovaný z listů rostliny Stevia rebaudiana Bertoni. Hodnota ADI nebyla dosud stanovena, i kdyz se pouziva v Japonsku a jinych zemich. Vice informaci o tom, proc neni tato rostlina schvalena viz dokument „Potraviny nového typu“ Vedeckeho vyboru pro potraviny na adrese: http://www.chpr.szu.cz/vedvybor/dokumenty/studie/pnt_2003_4_deklas.pdf
(V tomto dokumentu najdete uplne vsechno ohledne schvalovani a odkazy na predpisy)
S pozdravem a pranim pekneho dne Mgr. Pavla Buresova
SZPI – Oddeleni komunikace

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *