Jak psát a používat speciální typografické znaky

Pomlčka krátká (–) a dlouhá (—), „české“ a »ruské« uvozovky, elipsa (tři tečky, …) nebo znak násobení (×). Jak je používat a psát, nejen ve Wordu, ale opravdu všude?

Zatímco Word nebo OpenOffice Writer se o hodně věcí sám postará, pokud mu to dovolíme a korektně ho máme nastavený, nemusí to platit vždy. Navíc, pokud píšeme něco třeba do webového formuláře, žádné takové vychytávky jako automatické opravy uvozovek, náhrady spojovníků (-) za pomlčky (–) nefungují.

Tento stručný návod popisuje, jak začít tyhle fajn znaky, co příjemně zkvalitňují typografickou úroveň každého textu, používat.

Znaky, co nejsou na klávesnici, se obvykle dají napsat tzv. „Alt-sekvencí“ (stačí držet Alt a přitom vyťukat ono číslo na numerické klávesnici). Následující čísla mi fungují na českých Windows XP:

– Krátká (en) pomlčka: Alt+0150
— Dlouhá (em) pomlčka: Alt+0151
„ Počáteční české uvozovky: Alt+0132
“ Koncové české uvozovky: Alt+0147
» Počáteční ruské uvozovky: Alt+0187
« Koncové ruské uvozovky: Alt+0171
… Tři tečky (elipsa, výpustka): Alt+0133
× Znak vektorového násobení (krát): Alt+0215
© Znak Copyright: Alt+0169
­
Doporučuji si tenhle seznam opsat nebo vytisknout a přilepnout na monitor, pro začátek, než si ta čísla zapamatujete :)

Otázka je, má to vůbec smysl se s tím takhle patlat u nějakých komentářů ke článkům nebo textům na netu?
— Odpověď zní, nutné to není a málokdo to dělá, ale pokud chcete, aby texty, co vypouštíte do světa, vypadaly hezky, respektovaly typografické konvence (v rámci možností) a podobně, proč to nedělat? Není to zase tak složité, nejčastější je právě ta pomlčka a uvozovky, což jsou tři čísla, co si je potřeba pamatovat (0150, 0132 a 0147). A přitom výsledky stojí za to. Když si člověk navykne, nestojí to skoro žádný čas navíc.

Srovnání běžně odfláklého textu s ošklivými uvozovkami a spojovníky a pěkného textu s odstraněnými neduhy:

• Vtom mu do hlavy narazil kámen. Zařval: „Adoprdele, auuu, to bolí!“ Lucius se pootočil, podíval se – a ďábelsky se usmál. „To mu snad bude stačit…“
• Vtom mu do hlavy narazil kámen. Zařval: „Adoprdele, auuu, to bolí!“ Lucius se pootočil, podíval se — a ďábelsky se usmál. „To mu snad bude stačit…“

Doporučená „literatura“: Webtvroba.cz — typografie na webu

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *