Statistika a pravděpodobnost jsou podvod

Pravděpodobnost jedna ku milionu totiž vychází častěji než by se zdálo!

Nebudu to protahovat, že. Začnu namísto toho jasným příkladem z praxe.
Konkrétně z dnešní (naší historicky poslední) hodiny anglického semináře. Namísto nějakých nudných doplňování jsme už hráli „jeden proti stu“ (resp. jeden proti zbylým osmi) a Kufr. V rámci výběru toho „jednoho proti osmi“ jsme mimo jiné tipovali data narození významných gympláckých osobností (pana ředitele, naší učitelky anglického semináře apod. :)). Kdo se trefil nejblíž, stal se tím „jedním“.

Šance, že dva lidi nezávisle na sobě tipnou úplně stejný datum, není zrovna vysoká, že. Jeden den je pravděpodobnost necelé 3 ‰, pokud se nepletu. A co kdyby se tohle povedlo v jedné hodině dvakrát za sebou! Podle brozkwičkových zdeformovaných matematických závitů by se toto numero mělo vynásobit mezi sebou, tedy toto číslo na druhou. Přesně by to tedy mělo být 0,00274 × 0,00274. Stručně a jasně, k takové situaci by mělo dojít v jednom z 133 225 případů.
A právě to se dneska stalo. Takže ne jedna ku milionu, ale jen jedna ku nějakým stotřiceti tisícům. Pche :-) Omlouvám se za drobné nepřesnosti způsobené ignorováním eventuálního 29.února :)

Z ostatních informací jen velice stručně:
— V sobotu dělám Scio testy, které určitě neudělám tak, abych se dostal na FSS. Hm.
— Dnes byla celá škola na takové velmi vtipné bezpečnostní „akci“ Besipu. Kdyby si odpustili všechna ta uřvaná a blikavá intermezza a nechali jen tu seriózní přednáškovou část, udělali by líp. Hm.
— Konečně mně přišel můj objednaný Návod na použití člověka. Moc fajnový „manuál“ :-) Komentář k jedné kresbičce například názorně vysvětluje, jak meditovat: „Zavři oči, a představ si, že jsi počítač. Pak zmáčkni klávesy Ctrl, Alt a Delete.“ :D A mimochodem, zjistil jsem, odkud se vzali mí tolik oblíbení tučňáci „See-hear-speak“, z nichž jeden se stal maskotem tohoto blogu. Originálně jsou v těch pozicích opičáci v jednom japonském klášteře v Tošogu (mizaru, kikazaru, iwazaru) :]
— Urgentně bych potřeboval, aby měl den víc hodin. Any idea?

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *