Kerning znaků: drobnost, o které skoro nikdo neví

Takzvané prokládání (kerning) znakových párů je typografická finesa, která vyrovnává optickou vzdálenost mezi písmeny a napomáhá tak hezčí „sazbě“. Funkci umí MS Word i OpenOffice Writer, ale skoro nikdo o tom nemá ani tušení.

Stručně a jednoduše: zapnout tuto vlastnost není nic složitého a zlepšuje to vzhled dokumentu. Doporučuji tedy používat — například nastavit prokládání pro běžný styl textu (ve Wordu „Normální“) a aktualizovat výchozí šablonu, aby všechny nové dokumenty automaticky měly kerning zapnutý. (Totéž je vhodné i u nadpisů, kde to je vidět ještě víc, když jsou třeba kapitálky.)
Tady je vidět, jak se kerning projevuje. Velikost písma i mezery mezi písmeny jsou stejné. „Pouze“ je rozdíl ve vypnutém nebo zapnutém kerningu. Slovo „VLTAVA“ psané kapitálkami je pro tento účel optimální a nejčastěji používané, kvůli střídání A a V, které do sebe krásně zapadají. Rozdíl je patrný též u nepřirozeně vzdáleného velkého „K“ a následného písmene „e“. Nejpatrnější je samozřejmě rozdíl v celkové šířce textu :)
Ukázkový text se zapnutým a vypnutým kerningem párů

V MS Wordu (zde verze 2000) se nachází zapínátko kerningu pod políčkem „prokládání písem velikosti…“ v rámci vlastností písma stylu. (Každá novější verze to bude mít určitě schované trochu jinde, ale to už nemůžu ověřit, stačí hledat.)
Zapnutí kerningu u MS Wordu 2000

OpenOffice.org mají kerning určitě od verze 2.0. Zaškrtávací políčko se nachází v záložce Umístění u vlastností stylu nebo u přímého formátování vlastností písma.
Zapnutí kerningu u OpenOffice.org

Další informace jsou roztroušené všude možně po internetu, stačí vygooglit pojem „kerning“…

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *