Něco končí, něco začíná

Nic nepřetrvá věčně. Poslední dny přinesly několik konců – začalo ale místo toho něco nového?

Zaprvé, dovolím si konstatovat, že Podzim už podal abdikaci a na Vysočinu přišla Zima. Dnešní chumelenice možná ještě roztaje, ale další už spolehlivě ne. Moje idylické představy o „optimální“ zimě tak myslím zůstanou opět nevyplněny, a definice „způsobné a kultivované Zimy na Vysočině“ se přesune k již existujícím fyzikálním abstrakcím jako jsou hmotný bod či nulové tření. Tant pis, co se dá dělat…

Další věcí, co už není, je flákání školy. Tím nemyslím, že bych teď stejné věci dělal o řád poctivěji než kdy dříve, prostě je těch věcí najednou mnohem víc – a i pouhé odbývání jako dřív tak je nutno provádět na více entitách a proto trvá řádově déle. Pravda, množství věcí jsem si „nadělil“ z vlastní vůle, například moje stále neutuchající aspirace napsat SOČku namísto „pouhé“ seminární práce. Nebo účast v eurosoutěži „Europanostra“, kde máme za 14 dní odevzdávat fiktivní projektovou žádost o peníze z Evropských strukturálních fondů, no a zatím nemáme napsáno prakticky nic. Dále se o slovo začíná hlásit předmaturitní svědomí, které začíná upozorňovat, že pokud se nezačne v brzké době něco dělat, nemusí maturitní zkouška z matematiky dopadnout právě nejlépe. Tedy, pokud to s mým matematickým ignoranstvím půjde podobně dál, je reálná i možnost, že taková maturita nemusí dopadnout vůbec :ep

Co dále skončilo? Náhle, bez varování, po 5 letech činnosti, ukončil svůj život gogův web a donedávna blog. Bez varování, bez jakýchkoliv rozloučení. Znovu říkám, že s takovým jednáním zásadně nesouhlasím. Nejedná se o nic jiného než o elektronickou formu sebevraždy, navíc bez zanechání jakéhokoliv dopisu na rozloučenou. Dá se tak pouze spekulovat, co k takové sebevraždě vedlo, nikdo proto nepochopí smysl takového jednání, každému je z toho jenom smutno. (Plně ovšem akceptuji konec s posledním sbohem. A je jedno, jestli v takovéto závěti bude nebo nebude nějak podrobně zdůvodněn takový krok… jde o princip… a v neposlední řadě i o urovnání karmy). Člověk by nikdy neměl pohřbívat svou minulost, ať už je jakákoliv. Žádné problémy se tím nevyřeší, spíše naopak – „velkou tlustou čáru“ za minulostí udělat nikdy nelze – z podvědomí a svědomí takové vzpomínky nevymizí nikdy. Nezáleží na tom, jaký obraz je tvořen navenek. Jde o to uvnitř. Život v přetvářce není život – přestože tak obrovské množství lidí „žije“. Tečka.

Ta smutná část by pro dnešek stačila, proto ke konci několik pozitivnějších zpráv: Co naopak stále funguje a pokud k náhlé smrti nepřispěje nějaká závažná externalita, fungovat bude i nadále, je tento blog. Rozhodně netvrdím, že udržím trvale produkovat takové množství textů, respektive si něco takového vůbec nedokážu představit; chuť psát sice stále mám, ale času je stále méně (Tento jev pracovně nazývám „brozkwičkova teorie relativity“… volně doplňuje Einsteinovu Obecnou teorii relativity… otázka je zda-li bych za takové revoluční doplnění slavné teorie mohl dostat Nobelovku :e)) – nehodlám ale jednoho krásného dne bez varování poslat celé své dílo do /dev/null. I nadále se budu snažit se všemi udržet otevřené a upřímné vztahy, doprovázené slušným a seriózním jednáním. (Bohužel je něco takového na internetu značný nadstandard a luxus…)

Ještě něco o brozkwičkových plánech na budoucí studium, „kam po maturitě“: Přemýšlím o odložení české VŠ o rok, nebo i víc, a namísto toho studia na severu Skotska (školné bude platit britská vláda) – taková příležitost už později být rozhodně nemusí. Život by přece neměl být o tom co nejrychleji vystudovat, a potom už jen stereotypně pracovat a vydělávat a obklopovat se novými a novými produkty materialismu. Pragmatická aplikace ekonomického kalkulu „má dáti—dal“ na všechny aspekty života je špatná, a člověka i společnost ničí – neúměrné posilování materiální stránky života, na úkor té duchovní, je velká chyba…

Proč to píšu? První otázka tatínka potom, co se o tomto nápadu dozvěděl, byla, co z toho vlastně budu mít a jestli mě ten „certifikát“, co v tom Skotsku za ten rok dostanu, k něčemu tady bude, a zkrátka jestli to není zbytečně strávený rok. EH. (Životní zkušenost se na peníze nedá jednoznačně přepočítat, takže o ní přece nemá cenu vůbec spekulovat, že!)

Všem, kteří mají sníh (a zimu obecně) rádi, přeji veselé koulování; s těmi ostatními se podělím (byť jen virtuálně) o krásný velký krb a oheň v něm, horký čaj, tlustý župan, houpací křeslo, klidnou hudbu a zajímavou četbu – snad to nějak do jara vydržíme :)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *