Zabezpečení ve Stargate

S hrůzou jsem si teď uvědomil, jak lajdácky se ve stárgejtech řeší bezpečnost. Klidně se smířím s tím, že hvězdné brány existují, klidně uznám existenci Ori, co ale neuznám je zabezpečení ÚPLNĚ VŠEHO V TOM SERIÁLU!!

Pravidelní čtenáři tohoto blogu jistě ví, že v poslední době pro mě byla Hvězdná brána takovou alternativní realitou, a místy už nebylo jasné, která realita je reálnější, jestli ta reálná, nebo ta s těmi Go’auldy, Replikátory a Ori. Dále budu uvažovat, že stále reálnější zůstala ta reálná realita, OK? Budu ji označovat prostě termínem „REÁLNÁ REALITA“. ;-)

Vzhledem k tomu, že mě tahle myšlenka napadla v jednu hodinu ráno, není čas spát a musím to hned napsat. Případné nesmyslnosti a slinty prosím omluvte, chyba není na vašem přijímači.
SG
Takže teď už k tomu zabezpečení. Všichni víme, že u nás, v reálné realitě, máme šifry, které při použití dostatečně silného hesla rozlousknou počítače za dobu 4x překračující životnost vesmíru i víc. V soukromí držený PGP private key a passphrase tak vytváří v praxi nepřekonatelné zabezpečení. Podobné to už máme s mnohými jinými bezpečnostními systémy. Doba Mitnicka a osmdesátých let už minula a zabezpečení počítačových systémů je na řádově vyšší úrovni. Těžko platí, že hacker přijde k cílovému stroji, přepne dva „krystaly“ a má přístup k řízení všech jaderných zařízení ve státě.

Zato v té stargatovské realitě? Kazisvět(TM) Dr.McKay, případně „jásenatovyseru“ Dr.Zelenka v Atlantisu přijdou, dvěma čudlíkama smažou 10000 let starý OS ve městě, případně uhranutím překonají kódy blokující přístup k řízení vesmírné lodi. Nebo přijdou do „tajné“ Anubisovy laboratoře, nijak nezabezpečené, a tam objeví logy, samozřejmě kompletně v „plaintextu“. Taková nezodpovědnost!

Odsuzuji fušerství všech lidí, Go’auldů, replikátorů, Orii, Antiků i všech povznesených bytostí v oblasti bezpečnosti digitálních dat. Vyřiďte jim někdo, až je potkáte, že by se za to měli stydět. Já si počkám, až Samantha nechá vybuchnout nějakou tu černou díru, třeba tam udělají expresní linku bez přestupů, abych jim tam šel vynadat osobně.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *