EC vlaky českých drah mají wifi, která v Německu a jinde má FUP na 200 resp. 500 MB v 2. a 1. třídě. Omezení je vázané na MAC adresu, takže mobil, tablet a notebook mají každý svých 200 MB. Když ani to nestačí nebo si nechcete pro jedno zařízení dělat Bluetooth hotspot z jiného co je připojené na vlakovou wifinu, je třeba si MAC adresu wifi karty změnit a počítadlo tak vynulovat :) Ve Windows mi to nejdřív nefungovalo, ať jsem v nastavení adaptéru nastavoval cokoli. Hint: windows mají podivné omezení, kdy druhý hexadecimální znak musí být 2, 6, A nebo E:
X2-XX-XX-XX-XX-XX
X6-XX-XX-XX-XX-XX
XA-XX-XX-XX-XX-XX
XE-XX-XX-XX-XX-XX
(zdroj)
Poté už změna zázračně funguje a internet sviští bez omezení, resp. po vyčerpání 200 MB je třeba postup zopakovat a zase si vymyslet jinou MAC adresu, ale když dráhy ani neumožňují legálně si dokoupit neomezená data na dobu jízdy, není jiné řešení ;).
Proč se vůbec namáhat s wifi když lze jet na vlastních mobilních datech (sám mám 10 GB a nevyčerpám je ani když se docela snažím)? Pokud máte ve vagonu rozumný 3G/4G signál třeba mezi Berlínem a českou hranicí, good for you a tohle vůbec neřešte, navíc stejně s otevřenou wifinou musíte řešit VPNku apod. Já měl v lesích za Berlínem nulu nebo 1 čárku EDGE či 3G a nešlo ani volat. Vagony jsou totiž slušná Faradayova klec co stíní 20-40dBi (starší vagony méně, novější s pokovenými skly oken ale mnohem víc, proto v nich taky nechytnete ani stopu GPS signálu).
Happy hacking!