Proč nerušit staré stavební spoření

Máte starší stavební spoření, které je už staré 6 a více let? Opakovaně jste na cílové částce a stavební spořitelna vám jej automaticky postupně navyšuje nebo si jej sami navyšujete? Dostáváte nabídky na nové stavební spoření a ukončení toho starého? Nemáte zároveň akutní potřebu peněz, ani jasnou vizi, co budete v následujících 6 letech v životě potřebovat? V tom případě staré stavebko rozhodně nerušte a navyšujte jen po minimálních skocích cílovou částku. Máte tak neustále se posunující tříměsíční termínovaný vklad s 2% úročením a možná ještě něco navíc pokud započítáme státní podporu, v případě nutnosti jednoměsíční termínovaný vklad pokud založíte stavebko nové. Srovnejte tohle s aktuálními úrokovými sazbami na spořících účtech, termínovaných vkladech a konzervativních podílových fondech včetně těch dluhopisových a musí vám být jasné, že takové stavebko se rozhodně vyplatí držet – pokud nemáte s prostředky na něm uloženými lepší investiční záměry…

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

8 komentářů u „Proč nerušit staré stavební spoření“

  1. Ale to se týká jen těch smluv co měly 3 nebo 4% úročení. Ten článek se týká i těch „obyčejných“ dvouprocentních smluv, ty se pokud vím neruší a dnes vzhledem k úrokovým sazbám i ty má smysl držet.

  2. UPDATE: Zjistil jsem, že Liška už nenabízí na nových smlouvách ani 2% úročení, snižuje to na 1,5. Závažný problém je tehdy, pokud se CČ přečerpá, protože prý automaticky dojde k předělání smlouvy na tu s nižším úročením a to zpětně za celou dobu trvání smlouvy (sic!). Na pobočce mi teď nabízejí možnost ty úroky do roku 2013 vč. zafixovat, což je jediná možnost krom ukončení smlouvy, jak o dosud uvedené prostředky nepřijít, pokud se navyšuje cílová částka…

  3. MM: Nejen u nás (Lišky) jde o změnu podmínek, ale co vím od klientů, tak to mají i ostatní. Buřina má třeba 1% nově, Pyramida má jít dolů snad od března, Raifka už nějaké změny dělala. Mě třeba jednomu klientovi s 3% smlouvu, ji vypověděla, protože nechtěl přejít na nové podmínky (menší zhodnocení a k tomu poplatky), přesto že podepsané podmínky dodržoval.. My jsme t 3% smlouvy nechávali, pokud klient dodržel, to co podepsal (tedy spořit 0,5% z CČ). Jinak co se týká toho našeho 1,5% tak k tomu jsou ještě bonusy za pravidelné spoření, kde se aktuálně klient dostane po 6 letech na 2,1%, po 9 letech na 2,4%, což myslím není nejhorší v porovnání s tím, co je na trhu. Jinak samozřejmě zanechání smlouvy, pokud je tam ještě „místo“, je to nejlepší, problém je, pokud se to třeba do dvou let naplní, protože všichni ůjdou ještě s úroky výhledově dolů.

  4. Díky za doplnění info, těch 6 resp. 9 let je nějaká speciální akce na nové smlouvy nebo se o tom mám své poradkyni zmínit taky že to chci?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *