Město jako rovnice

Tak z takovéhle vědy mám opravdu radost. Špičkového fyzika přestalo bavit koukat se na všechny ty „kvalitativní“ popisy jedinečnosti, a pustil se do odvážného projektu, vyrobit rovnice popisující společnou dynamiku měst. Obecně.

Popularizační článek Johana Lehrera v NY Times: A Physicist Turns the City into an Equation.

Tak třeba zajímavé tvrzení: obyvatel města žije zeleněji než člověk někde na předměstí. Logicky. Takže jak bude vypadat zelená budoucnost? „Small communities might look green, but they consume a disproportionate amount of everything. As a result, West argues, creating a more sustainable society will require our big cities to get even bigger. We need more megalopolises.“

Faktem skutečně je, že zateplený panelák je skutečný „pasivní dům“ – když se vezmou náklady na výstavbu (tj. energie spotřebovaná na výstavbu) a pak i náklady na vytopení rozdělené na jeden byt … :)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *