Nastavení češtiny v LyXu 1.6

LyX jakožto grafická nadstavba LaTeXu pro pohodlné a jednoduché psaní textů v základním stavu po instalaci není zcela připraven pro práci s češtinou. Několik drobností, které je třeba učinit…

Předpokládám použití LyXu 1.6 v českém jazyce.

VLNA – Nezalomitelné mezery po jednopísmenných předložkách

1. Stáhnout si program VLNA od P. Olšáka.

2. Uložit jej dejme tomu do adresáře C:windows.

3. Nastavit proměnnou PATH přidáním cesty k programu pdflatex. Ten se nachází v adresáři MikTeXu, který se nainstaloval s LyXem, tj. např. C:Program FilesMikTeX 2.7miktexbin. Ve Windows XP se to dělá pravým klikem na „Tento počítač“ (třeba na Ploše) a „Vlastnosti“ nebo totéž v Ovládacích panelech, položka „Systém“. Ve Windows Vista totéž, jen potom ještě vlevo klepnout na „Upřesnit nastavení systému“. V záložce „Upřesnit“ kliknout na tlačítko „Proměnné prostředí“. Ve spodním seznamu „Systémové proměnné“ najít proměnnou „Path“, kliknout na „Upravit…“. Přesunout se na konec seznamu adresářů v políčku „Hodnota proměnné“, připsat na konec existujících cest středník a doplnit adresář MiKTeXu, kde jsou binárky včetně programu pdflatex.exe.
Všechno pak potvrdit OK, OK atd.

4. Vytvořit nový soubor C:WINDOWSvlnapdf.bat s obsahem

c:vlna32.exe -l -f %1 %1vlna
pdflatex %1vlna
a pak i soubor C:WINDOWSvlnadvi.bat s obsahem

vlna32.exe -l -f %1 %1vlna
pplatex %1vlna

5. Otevřít LyX, nabídku „Nástroje“ — „Nastavení“ — vlevo otevřít „Obsluha souborů“ — „Konvertory“.
V seznamu najít položku „LaTeX (pdflatex) » PDF (pdflatex)“, do pole „Konvertor“ místo „pdflatex $$i“ napsat „C:windowsvlnapdf.bat $$i“ potvrdit stiskem tlačítka „Změnit“.
Totéž ještě jednou: najít položku „LaTeX (prostý) » DVI“, do pole konvertor napsat „C:windowsvlnadvi.bat $$i“ potvrdit stiskem tlačítka „Změnit“.
To celé pak dole uložit a zavřít tlačítkem „Použít“.

Exporty do „PDF (pdflatex) i (ps2pdf)“ a jiných formátů tak budou správně přesunovat jednopísmenné předložky z konců řádků na nový řádek.

Nastavení standardního jazyka češtiny pro nové dokumenty

LyX, nabídka „Nástroje“ — „Nastavení“ — vlevo otevřít „Jazyková nastavení“ — „Jazyk“. Vpravo vybrat „Standardní jazyk“ – Čeština.

Funkční kontrola pravopisu

Předpokládá se, že už je z instalace správně nainstalovaný český aspell slovník.

INFO: Následující úkon platil pro starší verze LyXu, zdá se totiž, že v LyXu 1.6 už vše funguje i bez tohoto.

Pro verze starší než 1.6: „Nástroje“ — „Nastavení“ — vlevo otevřít „Jazyková nastavení“ — „Kontrola pravopisu“ Vpravo pak do Escape znaků doplnit následující seznam: áčďéěíňóřšťúůžÁČĎÉĚÍŇÓŘŠŤÚŮŽ.

Nastavení standardní velikosti papíru A4

V nabídce „Nástroje“, „Nastavení“, vlevo rozevřít „Výstup“ a vybrat „LaTeX“. Vpravo pak v seznamu „Standardní velikosti papíru“ zvolit A4.

Další …

Skvělé tipy jak správně vybrat a nastavit fonty, jak zajistit kopírovatelnost českých textů z PDF dokumentů nabízí návod doc. Vydry, vřele podle něj doporučuji postupovat.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *