Tao a Castanedovský nagual?

Tao, které lze postihnout slovy,
není věčné a neměnné tao;
jméno, které lze pojmenovat,
není věčné a neměnné jméno …
(Lao-c‘: Tao te ťing)

Nějak se mi nezdá Castanedovské dělení na „tonal“ a „nagual“. Co takhle strčit celý svět tonalu pod nagual? Nechť je tedy tonal podmnožinou nagualu.
Rád bych pak spojil taoistický monismus s Castanedovským systémem, jen zjišťuji, že zatímco mentální mapu pojmů a vztahů v buddhismu a taoismu aspoň trochu chápu, přestávám chápat vnitřní strukturu Castanedovského světa. Dřív jsem to neřešil a bral si intuitivně to, co ke mě skrze slova v knihách přicházelo. Teď mi má úchylka všechno uchopit jako systém našeptává, že Castanedovský svět, ač se jeví jako koherentní a úplný, je poněkud zmatečný. To ale až tehdy, kdy je konfrontován se systémy jinými a dojde ke snaze o syntézu a přiřazení příbuzných pojmů.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *