‚Test‘ sluchátek Koss Spark Plug

Kossí sluchátka The/Spark Plug jsou takové ty gumové špunty, co se nacpou až do sluchovodu, a výsledek je takový, že dokonale izolují od okolí a brutálně basují…


V USA stojí $15, tudíž nějakých 400Kč, u nás pouhopouhých 800Kč:-) tož ten dovoz přece kurňa něco stojí, né?

Tak drahou hračku jsem si koupil k narozeninám, protože jsem už konečně chtěl něco, co zvučí pořádně. Hm.
První problém nastal ihned po vybalení – tak teňoučké kablíky jsem ještě neviděl! A známá pravda u sluchátek i jiných kabelů je, že čím tenčí kabel, tím úspěšněji se motá a sám od sebe uzluje:] takže tyhle Kossy to teda umí dokonale. Nesrovnatelně ‚líp‘ než všechny ostatní sluchátka, co jsem kdy měl v ruce.
Další problém nastal – kam tyhle špuntíky strčit? Kvalitní sluchátka potřebují kvalitní zdroj zvuku, že. Vybírat jsem mohl mezi
– počítačem s integrovanou zvukovkou (AC97:e))
– postarším notebookem se zvukovkou zn.Yamaha
– discmanem zn.Roadstar, KvalitaZaručena(TM) (kdysi jsem se o něm zmiňoval na prasečí doméně:))
– mobilem – přes 2,5 na 3,5 redukci
– libovolným z těchto zařízení, ale přes asi 25 let starou hifivěž (jako jediná ale asi solidní)

Takže výsledky jsou asi takovéto:
– AC97 produkuje převalené basy a naprosto plochý zvuk. Přes hifivěž jsem nezkoušel, neboť ta je o dvě místnosti dál…
– diskmen by vyprodukoval i nějakou prostorovou informaci a výšky, ale to by bylo použitelné jen tehdy, kdyby 50% informace netvořil šum.
– mobil dopadl kupodivu o něco líp než počítač s AC97. Basy zase převalené, ale místy už byly i náznaky výšek:)
– linkový výstup z diskmenu prohnaný přes hifivěž už zněl poměrně slušně, především proto, že šum zcela zmizel
– nejlépe dopadl ten notebook (Toshiba Satellite Pro), kde si konečně muziku užívám. Takový Kai Tracid nebo ČRo D-Dur zní opravdu moc hezky…

Koss Spark Plug v postarším notebooku s windowsy 98 :)

Ještě jsem ty sluchátka zastrkoval do dvou dalších cizích diskmenů a tam šum nebyl a kvalita byla taktéž dobrá, při okamžitém porovnání s Koss Porta Pro velmi konkurenceschopná, až na o kus slabší výšky a méně pohodlné nošení.
Takže jaký je výsledek? Vyrobím si takovou „redukci“ s odpůrkem uvnitř, abych uměle snížil citlivost a tak zvednul odstup signálu od šumu v diskmenu a snad i trochu srovnal zvuk na tom AC97 :] nebo žebych si měl koupit pořádnou zvukovku? ;)
Mimochodem, pro běžné nošení jsou dodávaná sluchátka k té motorole mpx220 bohatě dostačující, sice se nedají moc dobře nasadit do uší, ale v kooperaci s tím mobilem hrajou o kus líp než tyhle drahý kossy :e)

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *