Vysvětlení misinterpretací z dnešní hodiny ekonomie, jakožto součásti hodin ZSV, což je krycí jméno pro neobyčejně zábavné hodiny s pestrou výukou vedenou paní učitelkou nadšenou pro tento předmět.
Šlo o špatnou interpretaci nabídkové křivky. Zpočátku jsme totiž dostali namalovaný „graf“ jak s nabídkovou, tak poptávkovou křivkou, a na horizontální ose byla společná tajemná jmenovka „množství Q“… množství čeho?
Navíc, dílo zkázy bylo dokonáno větou nesoucí se ve smyslu „křivka nabídky znamená, že výrobci vyrábějí více drahého zboží a méně levného. Hmm…
Takže – jak to mělo být správně? Zaprvé, chtělo to původně obětovat o minutu času navíc, a nejdřív ukázat obě křivky na samostatných schematech. Zadruhé, vysvětlení nabídky by každý pochopil správně, kdyby se řeklo: „Za tuto nízkou cenu nebude chtít toto zboží nabídnout skoro nikdo, ale za tuto vyšší cenu již bude více subjektů ochotno nabídnout dané zboží.“ Tomu odpovídá ono MNOŽSTVÍ NABÍZENÉHO ZBOŽÍ (statků). (Nikoliv skutečně vyráběného, že…)
Nakonec, neuškodilo by alespoň zmínit, že tržní ekonomiku definují zákony nabídky a poptávky… a že je zapotřebí je správně interpretovat ;e)