Přechod z Win na Lin… mno, pěkná představa.

Používat Linux je nepřekonatelným problémem jak pro BFU, tak i pro Windowsového powerusera. Jaktože?

No protože:

BFU…
…si koupí počítač, kde jsou Wokna nainstalovaná už od výrobce/prodejce. Sami si je přeinstalovat neumí, a tři roky používají jedinou instalaci. (Osobně to nechápu, já jsem 98 přeinstalovával obvykle 4x do roka.) Umí se ‚připojit k internetu‘ ikonkou Internet Explorer a napsat dopis nebo nějaký jiný text (ideálně za pomoci písma Comic Sans, děláním odstavců a zarovnání pomocí mezerníku a mnoha ještě horšími prasárnami) kliknutím na ikonku Wordu. Nějakou legálnost těch Officů, stejně tak uzavřenost formátu DOC vůbec neřeší. Když jim nejde internet, tak ho klidně měsíc nemají (přestože si platí paušál) a nějak to neřeší; sami si to neumí spravit.
Samozřejmě, tito uživatelé by neměli žádný problém používat Linux, ovšem za podmínky, že jim ho někdo předinstaluje a řekne, čím si spustí Internet a čím napíšou dopis… Jenomže, většina těchto lamiček nemá ve svém okolí nikoho, kdo by jim tuto službu udělal. Tyto lamičky, které samozřejmě o příkazové řádce ani neslyšely a nechápou, k čemu se může hodit čistý text prostě nemá cenu najednou vzdělávat stylem tady si stáhni linux, es-ef-diskem si tam uděláš pártišnu, a nainstaluješ to do /dev/hda5, je to úplně triviální

Takzvaně počítačově gramotných
máme taky dost. To jsou ti, co s počítačem dělat trochu umí (třeba si u přečetli nějakou chytrou knihu, nebo byli na školení), ale ‚pořád nikdy nic nenaprogramovali‘. Pro ty je přechod na linux ještě nereálnější. Tihle lidi už ví, jak se otevře dokument ve wordu, umí si nejspíš i sami nakonfigurovat outlook, a hlavně už jsou zvyklí na windowsovské konvence. Tady to prostě téměř nejde. Horor je už jenom naučit je používat Firefox, protože zvyk je zvyk, a změna Oblíbených na Záložky je natolik radikální, že se na to ‚prostě nedá zvyknout‘:e)

Power-user
to taky nemá moc dobrý, ten už zná spoustu triků z windows, kterými si ulehčuje a zrychluje práci, a přechod na Linux ho zase staví do role (i když rychle se učícího) začátečníka. Prostě zase hledá, kde je možný změnit tohle a tohle nastavení, ‚doprdele jakou klávesou se mění disky‘ a podobně. Tohle powerusera moc a deptá. Sice si umí vygooglit, jak to v tom linuksu vlastně je, ale ‚výkon‘ práce v linuxu je prostě mnohem nižší než ve Windows. Ověřeno na vlastní kůži. Tohle je taky hlavním důvodem, proč linux pořád nepoužívám, a jenom si v něm čas od času hraju a tzv. se ‚učím’…

Bonus
Nakonec se ještě musím pozastavit nad jedním ‚fenoménem‘ – totiž neustálému vychvalování linuxu a pomlouvání windows. Já bych to řekl úplně jinak – Nejlepší bude Mac OSX, protože má jednoduchý klikátkový systém (jako windows), a přitom kvalitní Unixové jádro. A taky, ovoce rulez, protože má hodně vitamínů.

Autor

Martin

Pracuji jako ajťák a grafik na volné noze, zejména ale pro brněnskou firmu vyrábějící ekodrogerii. Dále působím v brněnském systému místní směny Rozleťse, Českém zahrádkářském svazu, České psychedelické společnosti, spolku Archetypal a Mezinárodní komunitě dzogčhenu. Chcete mě podpořit? BTC: 37mf2FJR26Ce3DxMkocukJDgB1eVjasnZB, příp. PGP podepsané adresy dalších kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *