Natto s rýží a vejcem

Kuchařský speciál tentokrát přináší českou variaci na japonskou snídani: rýže s nattem (fermentovanou sójou co se tahá jako pavučina) a vejcem. V této verzi chybí řasa nori, vejce je usmažené na pánvi, a misku doplňuje hořčice, křen, listy lichořeřišnice a nasekaná petrželka. Natto doporučuji vyzkoušet zejména milovníkům švédského surströmmingu (shnilého herinka) nebo i českých tvarůžků. Opět jej najdete v některých velkých zdravých výživách, neboť dobrušský Sunfood jej opět vyrábí.

Natto s rýží a vejcem

Kváskový chléb v Remosce, který se konečně povedl

 V minulosti jsem už s kváskovým chlebem v Remosce experimentoval. Dopadlo to různě, nikdy ale ne optimálně. Hlavní problém byl v tom, že to buď v Remosce pořádně nenaskočilo, případně to naskočilo ale zase splasklo, případně jsem to tam nechal moc dlouho. Teď jsem použil jednoduché vedení kvásku „à la manière de Maškrtnica“ popsané Cuketkou, použil kvásek ze skleničky v lednici co tam byla aspoň 14 dnů (sic) a v první fázi jsem přidal na půl dne žitnou chlebovou bio mouku pro nastartování kvásku (večer bublal a nakynul jako blázen) a přes noc pak přidal celozrnnou pšeničnou bio mouku a zahustil už do podoby výsledného těsta. Dopoledne druhý den to nakynulo, tak jsem nažhavil Remosku, ale ponechal uprostřed ten „bábovkový“ hliníkový kužel aby to lépe vedlo teplo dolů a okolo naflákal to nakynuté těsto, aniž bych jej jakkoli opracovával. Navrch jsem nasypal pytel různých semínek a jal se to asi na 45 minut péct (používám časovač do zásuvky, aby se Remoska vypla sama v případě, že na ni zapomenu–doporučuji tu stokorunu v Kauflandu nebo domácích potřebách do toho vrazit, člověk mého typu co zapomíná že něco dal vařit/péct už nikdy nic dalšího nespálí :-))

Výsledek je skvělý! Chleba nakynul, chutná jako chleba, a v rámci toho co se z Remosky dá vytáhnout když tam je ten středový kužel to působí docela dobře „rustikálně“ :-)

13-05-22 povedeny bochnik (web)

Espresso v Brně

Káva

Dá se v Brně zajít na dobré espresso? Asi ano. Já jsem donedávna kafe nepil skoro vůbec, takže jsem byl kávový barbar par excellence. Teď už ale vím, že picollo neexistuje, a mám období, kdy si kávu dopřeju – a tak testuji zejména v centru města různé podniky. Jaké mám zkušenosti? Článek zkusím postupně doplňovat, pokud si na to vzpomenu.

Pokračování textu Espresso v Brně